Bush'tan mektup var

  • Giriş : 22.04.2007 / 00:00:00

Bush, Erdoğan’a mektup göndererek, Kongre’den geçecek olası bir “soykırım kararı”nın Türk-ABD ilişkilerine vereceği zararın farkında olduklarını, bunu engellemek için çaba harcadıklarını söyledi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD Başkanı, Başbakan Erdoğan’a, 15 Nisan tarihli mektubunda ABD Kongresi’ndeki Ermeni soykırım kararına ilişkin süreç hakkındaki değerlendirmelerini iletti. Erdoğan’ın kendisine Mart ayında yolladığı mektuba atıfta bulunan Bush, “Kongre’den geçecek böyle bir kararın Türk-ABD ilişkilerine vereceği zarar konusundaki kaygılarınızı, endişelerinizi ben de paylaşıyorum” ifadesini kullandı.

’ABD’nin kadim dostu’
Gerek Erdoğan’ın kendisine yazdığı mektuptan, gerekse Türk ve Amerikalı yetkililer arasında son dönemde yapılan görüşmelerden, “konunun Türkiye için ne kadar önemli olduğunu anladıklarını” vurgulayan Bush şöyle dedi: “Böyle bir olumsuz gelişmeyi önlemek için, ABD yönetimi olarak yoğun çaba sarf etmekte olduğumuzdan emin olmanızı isterim.”

Bush mektubunda, Türkiye’yi “ABD’nin önemli müttefiki ve kadim dostu” olarak nitelendirdi.

Olumlu gelişmeler var...
ABD yönetiminin yoğun çabası ve çalışması sonucunda Kongre’de durumun iyiye gitmekte olduğunu da kaydeden Başkan Bush, “Artık daha fazla Kongre üyesi, bu girişimlerin ilişkilerimiz bakımından doğrucağını sonuçlarını anlamaya başladılar” ifadesini kullandı.
Bush, mektubunda “karar geçmeyecek” garantisi vermedi.

Mektuptaki ilginç cümle
Bush mektubunu, “Kongre’deki karar tasarısı dahil olmak üzere, ikili ilişkilerimize zarar verebilecek gelişmeleri engellemek için çalışmaya devam edeceğimizden emin olmanızı dilerim” ifadesiyle sonlandırdı.

Bu cümlede yer alan bir ifade ise, Türk diplomatlar tarafından, Bush’un Türkiye ile ilişkiler kurma konusundaki çabasının “sadece soykırım kararını engellemekle sınırlı olmadığı” olarak yorumlandı. ABD Başkanı’nın “Kongre’deki karar tasarısı da dahil olmak üzere...” ifadesini kullanmış olması Ankara’da, Washington yönetiminin, iki ülke arasında “sıkıntı yaratan daha başka konularda da” adım atmayı sürdüreceği konusunda “verilmiş bir söz” olarak algılandı.

ERDOĞAN UYARMIŞTI
Bush’un mektubu, Başbakan Erdoğan’ın geçen ay ortasında kendisine gönderdiği mektuba “yanıt” niteliği taşıyor. Erdoğan, ABD’deki Ermeni lobisinin ABD Kongresi’ndeki, Ermeni kararı konusundaki baskıyı arttırması üzerine, geçen ay ortasında Başkan Bush’a bir mektup göndermişti. Erdoğan mektubunda, “Ermeni kararının ABD Kongresi tarafından onaylanması halinde, Amerikan stratejik ortaklığı derin yara alır” mesajını vermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious