Bush'tan sürpriz çıkış: Irak'taki ABD askeri sayısı inecek

  • Giriş : 14.09.2007 / 14:35:00
  • Güncelleme : 14.09.2007 / 14:52:28

ABD Başkanı George W. Bush, ABD'nin Irak'tan sınırlı sayıda asker çekme planını onayladığı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

4Bush, ABD'nin Irak'taki en yetkili komutanı Orgeneral David Petraeus'un Irak'tan sınırlı sayıda asker çekme planını onayladığını belirtirken, diğer askerlerin durumu için ise, ''Ne kadar başarılı olursak, o kadar Amerikan askerinin de geri dönmesi sağlanacak'' değerlendirmesini yaptı.
Bu hafta içinde Orgeneral Petraeus ve ABD'nin Irak Büyükelçisi Ryan C. Crocker'ın kongrede katıldıkları oturumların ardından Bush, televizyonlardan canlı yayında ulusa seslendi.
Petraeus'un Kongre'de anlattığı ve Bush tarafından da onaylanan plana göre, güvenlik durumunun iyileştirilmesi için sekiz ay önce Irak'a gönderilen ek sayıda askerler, 2008 yazına kadar aşamalı olarak geri çekilecek.
David Petraeus, geri kalan askerlerin çekilmesiyle ilgili olarak bir öngörüde bulunmanın erken olduğunu, buna Mart ayından önce karar verilemeyeceğini kongredeki konuşmalarında söylemişti.
Bush, bu çerçevede Petraeus ve Crocker'dan, Mart ayında kongreye, Irak'taki durumla ilgili bir rapor sunmasını istediğini kaydetti. Bu geri çekilme planı çerçevesinde, gelecek yaz Irak'taki Amerikan askeri sayısı 132 bine inmiş olacak.
Irak'taki, özellikle Anbar bölgesindeki gelişmelere bağlı olarak asker çekmenin başlatılmasının uygun görüldüğüne işaret eden Bush, bu başarıların devam etmesine bağlı olarak Amerikan askerlerinin geri kalanının ülkeye geri döndürüleceğini söyledi.
Bush'un bu sözleri, Amerikan askerlerinin ülkeye geri dönmesi için bir an önce bir takvim açıklanması yönünde, rakip Demokrat Parti'den gelen baskılara boyun eğmediğini gösterdi.
ABD'nin müttefiki olan Irak'ın, varolma savaşı verdiğini belirten Bush, bütün dünyada ABD'ye savaş açan teröristler ve aşırıların, Irak hükümetini devirmeye, bölgeyi kontrol altına almaya ve ABD'ye evinde saldırmaya çalıştığını söyledi.
Bush, ''Eğer Irak'ın genç demokrasisi bu düşmanlara sırtını dönebilirse, bu daha umutlu bir Orta Doğu ve daha güvenli bir Amerika anlamına gelecek'' diye konuştu.
Bush, ABD'nin Irak ile bağlantısının, kendi başkanlık döneminin çok ötesine yayılacağını, bu ülkenin, ABD'nin askeri, mali ve siyasi desteğine ihtiyaç duyacağını söyledi. Iraklı liderlerin, ABD ile sağlam, sürekli bir ilişki istediğine işaret eden Bush, ''Biz de bu ilişkiyi, bölgedeki çıkarlarımızı koruyacak bir şekilde ve daha az Amerikan askeri gerektirecek bir şekilde inşa etmeye başlamaya hazırız'' dedi.
ABD Başkanı, kendi partisi Cumhuriyetçi Parti ve rakibi Demokrat Parti'ye seslenerek, şöyle devam etti:
''Hangi partiye ait olursanız olun, Irak konusunda pozisyonunuz ne olursa olsun, Amerika'nın hayati çıkarının, kaosu önlemek ve Orta Doğu'ya umut sağlamak olduğunda anlaşmalıyız. Haydi, Orta Doğu'da kuvvet politikası çerçevesinde bir araya gelelim.''

IRAK HÜKÜMETİ
Konuşmasında, Irak hükümetinin siyasi uzlaşma ve güvenlik konularındaki hedeflere ulaşmada başarısız olduğunu kabul eden Bush, Iraklı liderlerle görüşmelerinde, bu hedeflere ulaşılmasının elzem olduğunu ifade ettiğini anlattı.
Irak'ın komşuları İran ve Suriye'ye de seslenen Bush, bu hükümetlerden, Bağdat hükümetinin çabalarının altını oymaktan vazgeçmelerini talep etti. Bush, uluslararası toplumdan da, Irak'ın ekonomisine yardımın canlandırılması ve Irak'ın BM'deki misyonunun genişletilmesine destek istedi.
Son olarak Amerikan askeri ve istihbarat yetkilileriyle diplomatlara ve ön cephede savaşan sivillere hitaben, ''Amerika, sizden ne istediyse yaptınız'' diyen Bush, konuşmasını ''Tanrı Amerika'yı korusun'' sözleriyle bitirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious