Bush'u en az Türkler seviyor

  • Giriş : 15.06.2006 / 00:00:00

15 ülkede 17 bin kişi arasında yapılan ankete göre, Türkiye'de ABD'ye sempati yüzde 23'ten 12'ye indi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

En az Türkiye seviyor

15 ülkede yaklaşık 17 bin kişiye soruldu. Bush'a, ABD'ye ve savaşa en karşı ülke Türkiye. Ülkelerin neredeyse tamamına göre Irak'taki ABD askeri, İran'dan daha büyük bir tehdit.

Türkiye, Avrupa ve Ortadoğu ülkeleri arasında ABD hakkında en olumsuz düşüncelere sahip ve Bush'a en az güvenen ülke çıktı. Merkezi ABD'de bulunan Pew Araştırma Merkezi, 15 ülkeden 16 bin 710 kişiye Irak Savaşı, dünya barışı, İran ve Ortadoğu sorunları konusunda sorular yöneltti.

Destek geriledi

1-25 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen anketin sonuçlarına göre: 13 ülke, Amerika'nın Irak'ta asker bulundurmasını dünya barışına İran'dan daha büyük bir tehdit olarak görüyor. Türkiye bu ülkeler arasında yüzde 60 ile birinci sırada. Anketin bir diğer ilginç sonucuysa Türkiye'nin Amerika'ya karşı olumsuz düşüncelerinin artması. Geçtiğimiz yıl yüzde 23 olan sempati, bu yıl yüzde 12'ye düştü.

Türkiye'nin ardından Ürdün ikinci, İspanya da üçüncü geldi. ABD Başkanı George W. Bush'a en az güvenen ülke de yine Türkiye çıktı. Geçen yıl yüzde 8 olan destek yüzde 3'e gerilerken Türkiye'yi yine Ürdün ve İspanya izledi. Amerikan hükümetinin teröre karşı yürüttüğü savaşa verilen destek de geçen yıla göre azaldı. Türkiye'deki oran yüzde 17'den 3 puan geriledi. Bu arada Türkler Ebu Garib cezaevindeki olayları da yakından takip ediyor. Her 100 kişiden 98'i Iraklılar'a yapılan işkenceden haberdar. 15 ülke arasında Birleşmiş Milletler'e en az güvenen ülke de yine Türkiye.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious