Bush'u protesto eden göstericiler ABD bayrağı yaktı

  • Giriş : 21.06.2006 / 00:00:00

Avusturya'nın başkenti Viyana'daki tren istasyonunda toplanan binlerce kişi ABD bayrağı yakarak ABD Başkanı George W. Bush'u protesto etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Westbahnhof tren istasyonunda başlayarak zirvenin yapıldığı tarihi Hofburg Sarayı'nın önüne yürüyen 2 binden fazla sol görüşlü dernek üyesi öğrenci ellerinde, "dünyanın bir numaralı teröristi","öldürmek iştir, Bush bir işadamıdır", "İran'dan elini çek", dövizleri taşıyarak "Bush Evine Dön" sloganları attı. Tarih müzesinin anıta "barbarlık yerine sosyalizm" afişi asan göstericiler daha sonra Amerikan bayrağını ateşe verdi. Aralarında Türklerin kurduğu Yeni Demokratik Gençlik Derneği mensuplarının da bulunduğu göstericiler olaysız ayrılırken bir kısım genç gösterici de Tarih müzesinin önündeki havuzda hem serinledi hem de slogan atarak gösteriye katkıda bulundu.

-ABD bayrağı yakıldı-

Protestocular açtıkları pankart ve attıkları sloganlarda ABD yönetiminin emperyal hedeflerle savaşlar açtığını savunuyor. Bush karşıtı göstericiler en fazla "Go Home Bush (Defol Bush)" pankartı açarken, atılan sloganlarda da bu ifade öne çıktı. Protestoya katılanların çoğu genç kızlardan oluştu. ABD bayrağını yere bırakan bir protestocu daha sonra bayrağı yaktı.

-Havuzda serinlediler-

Bu arada, sıcaktan bunalan protestocu genç kızlar çareyi şehir meydanındaki küçük havuza elbiseleriyle atlamada buldu. Bazı göstericilerin protestolara şenlik havasında katıldığı görüldü.

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı kentte, 'Stop Bush' adlı forum altında bir araya gelen aralarında Avusturya Genç Müslümanlar Derneği ve Genç Komünistler'in de bulunduğu onlarca dernek, akşam saatlerinde daha büyük bir gösteriye hazırlanıyor. Polis yetkilileri, gösteriye 10 bin kişinin katılmasının tahmin edildiğini bildirdi. Irak'ın işgali nedeniyle sevilmeyen Bush'a Avusturya'da destek yüzde yüzde 30'un altında.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious