Bush'un AK Parti'ye açılan dava tutumuna eleştiri geldi

Bush'un AK Parti'ye açılan dava tutumuna eleştiri geldi.11135
  • Giriş : 02.05.2008 / 14:26:00

Washington Post gazetesi, Bush Yönetiminin AK Parti'ye kapatma davasına ilişkin tutumunu eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Washington Post gazetesi, başyazısında Bush Yönetiminin, AK Parti hakkındaki kapatma davasına ilişkin tutumunu eleştirerek, "Yönetim, AK Parti'nin yasaklanmasının, ABD-Türkiye ilişkilerine ciddi zarar vereceğini açıkça söylemeli" diye yazdı.

Bush Yönetiminin AK Parti hakkındaki kapatma davasına ilişkin tutumu eleştirildi. Washington Post gazetesi, Bush Yönetiminin, AK Parti hakkındaki kapatma davası konusunda net bir tavır ortaya koymadığını belirterek, "Yönetim, AK Parti'nin yasaklanmasının, ABD-Türkiye ilişkilerine ciddi zarar vereceğini açıkça söylemeli" diye yazdı.

Washington Post, "Laik ve antidemokrat" başlığı ile yayınladığı başyazısında AK Parti hakkındaki kapatma davasının, Türkiye'de "ılımlı İslamcılar"ca kazanılan seçimleri bertaraf etmek için yeni bir girişim olduğunu öne sürdü. AB'nin AK Parti davasına ilişkin olarak demokrasinin zedelenmesi tehlikesi ile ilgili "açık bir mesaj" gönderdiğini kaydeden WP, AB Ortak Dış Politikası Temsilcisi Javier Solana'nın da partinin yasaklanmasının "normal olmadığı"nı ve Türkiye-AB ilişkileri açısından "ciddi sonuçları"nın olacağı uyarısını yaptığını anımsattı. Gazete şöyle devam etti: "Maalesef Bush Yönetimi o kadar net konuşmadı. Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, geçen ay davanın 'Türklerin karar vereceği bir konu olduğunu' söyledi ve buna sadece 'Bunun Türkiye'nin laik demokratik çerçevesi ve laik ve demokratik ilkelere göre kararlaştırılacağı umudunu ekledi, ne demekse. Asıl, yönetim, AK Parti'nin yaklanmasının ABD-Türkiye ilişkilerine ciddi bir zarar vereceğini açıkça söylemeli. Türk demokrasisinin ve halen onun başında bulunan ılımlı İslamcı partinin başarısı, ABD'nin çıkarları için hayati önem taşıyor."

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious