Bush'un 'bazı ifadeler'i memnun etmedi

  • Giriş : 25.04.2007 / 00:00:00

Türkiye, ABD Başkanı George Bush'un 24 Nisan açıklamasındaki bazı ifadeleri paylaşmanın mümkün olmadığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başkan Bush, "Bugün, geçmişi hatırlıyoruz ve daha parlak bir geleceğe bakıyoruz. Ermenistan ve Türkiye'de, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine çalışan bireyleri tebrik ediyoruz. Osmanlı'nın son dönemindeki bu tarihi olayların samimi ve açık bir şekilde incelenmesi, bu sürecin elzem bir parçasıdır. ABD, iki ülkede de daha umutlu bir gelecek temelinde, ortak bir tarih anlayışının inşa edilmesine çalışanları destekliyor ve cesaretlendiriyor" demişti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Levent Bilman, ABD Başkanı Bush'un geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da asılsız Ermeni iddialarıyla ilgili 24 Nisan açıklaması yaptığını hatırlattı.

"Başkan Bush'un söz konusu açıklamasında yer alan bazı ifadeleri paylaşmamız tabiatıyla mümkün değildir" diyen Bilman, tarihi, bilimsel ve hukuki temelden yoksun Ermeni iddialarının, Türk milletinin çok hassas olduğu bir konu olduğuna dikkati çekti.

Türk hükümetinin bu konudaki tutumunun, tarihi ve hukuki gerçekler temelinde şekillenerek, ahlaki bir bakış açısına dayandığını belirten Bilman, "Tarihi yazmak ve yorumlamak sadece tarihçilerin işi olmalıdır. Tarihin tartışmalı dönemleri, konunun uzmanları tarafından ilgili arşiv belgeleri ve tarihi kayıtlar önyargısız, sansürsüz, tarafsız ve bilimsel yöntemlerle araştırılarak anlaşılabilir" dedi.

Türkiye'nin, bu siyasetinin gereği olarak ve bütün iyi niyetiyle, 10 Nisan 2005'te, Cumhuriyet tarihinde bir ilke imza atarak tarihi bir açılım yaptığını ve Ermenistan'a ortak tarih komisyonu kurulması önerisinde bulunduğunu hatırlatan Bilman, 1915 olaylarının tarihsel çerçevesi içinde iki ülke tarihçileri ve uzmanlarınca birlikte araştırılması, ulaşılacak bulguların da dünya kamuoyuyla paylaşılmasının teklif edildiğini de anımsattı.

Bilman, bu önerinin üçüncü tarafların katılımına açık olduğunu belirterek, Türkiye'nin tarihi gerçeklerin özgürce araştırılabilmesi için o dönemle ilgili tüm arşivlerini araştırmacılara açtığını da söyledi.

Bush'un açıklamasında, Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde yaşanan tarihi olayların samimi ve açık bir şekilde incelenmesinin Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşme sürecinde asli bir rol oynayacağının altını çizdiğini belirten Bilman, "Başkan Bush'un bu görüşüne katılıyor, ABD Başkanı ve yönetiminin, Ermenistan'ı bu tarihi önerimize olumlu karşılık vermesi yönünde teşvik etmeyi sürdürmesini bekliyoruz" dedi.

Soykırım ifadesi kullanılmadı

Ermenilerin 'soykırımın yıldönümü olarak' kabul ettiği 24 Nisan'da Beyaz Saray yine 'soykırım' ifadesini kullanmadı. ABD Başkanı George Bush, olayları '20'nci yüzyılın en büyük trajedisi' olarak nitelendirdi.

Bush, 1915 olaylarının aydınlatılması için, Türkiye'nin tarihin incelenmesi tezine destek verdi. Dünyanın dört bir yanında düzenlenen gösterilerde ise anma ve Türkiye karşıtı protestolar yine iç içe geçti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious