Bush'un busesi Parti'yi böldü

  • Giriş : 21.08.2006 / 00:00:00

Bush'un Kongredeki bir konuşmasından sonra öptüğü Demokrat Partili senatör Joe Lieberman, Kasım ayındaki Kongre seçimlerinden önce partisini böldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Irak savaşında Bush'a verdiği destekle bilinen Lieberman, Senatoda 18 yıldır temsil ettiği Connecticut eyaletinde geçen haftalarda yapılan Demokrat Parti ön seçiminde, savaşa ilişkin bu tutumu yüzünden liberal rakibi Ned Lamont'a yenildi.

Ancak Lieberman, bu gelişme karşısında çekilmek yerine Kongre seçimlerine bağımsız aday olarak katılacağını duyurarak yeni kampanyasına başladı.Lieberman, bağımsız olarak yarışmasına karşın hala Demokrat Partili olduğunu belirtti.

Bu ortamda Lieberman'a destek, rakip partili cumhuriyetçilerden geldi. Anketler, Cumhuriyetçi Parti seçmenlerinin yüzde 90'a yakınının, Kasımdakendi partilerinin adayına değil, Lieberman'a oy vereceğini ortaya koydu.

Başkan Yardımcısı Dick Cheney de Lieberman'a arka çıkarak, ön seçimde Lieberman'i veto eden demokratların, teröre karşı zayıflıklarını bu tutumlaortaya koyduğunu savundu. Demokrat Parti'nin üst düzey isimleri arasındaki liberaller ise, partiye ''ihanet eden'' Lieberman'a savaş açtı.

Demokrat Parti adına 2004 seçiminde başkan adayı olan senatör John Kerry, Lieberman'ı ''yeni bir Cheney'' olmakla suçladı.Kerry, 'Lieberman'ın Irak'a ilişkin tutumunun Cheney'den hiçbir farkı yok'' dedi.

Bush'un Irak savaşı nedeniyle zor durumda olduğu ABD'de, Demokrat Parti son aylarda büyük atak yaparak Kasım seçimleri öncesinde Kongrenin iki kanadı olanSenato ve Temsilciler Meclisinde kontrolü ele geçirebileceğinin sinyallerini vermişti.

Ancak Lieberman'in durumunun yol açtığı sıkıntının, seçimde Demokratlara büyük zarar verebileceği belirtiliyor.Lieberman, 2000 seçiminde Demokrat Parti'nin ABD başkan yardımcısı adayıydı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious