Bush'un CIA'den bilgi alması kafa karıştırdı

Bush'un CIA'den bilgi alması kafa karıştırdı.12026
  • Giriş : 15.08.2008 / 23:00:00

Bush'ujn Kafkaslar hakkında bilgiyi CIA'den alması, ilginç yorumlara neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD Başkanı Bush, CIA merkezini ziyaret etti. Gürcistan, Rusya ve Kafkaslar hakkında, burada kendisine brifing verildi. Ancak Bush'un CIA'yı, merkezine giderek, Kafkaslar'daki "başarısından" dolayı tebrik ettiği de iddia edildi.

Bu iddiayı ortaya atan bazı srtateji uzmanları, dünyanın başka ülkelerinde liderlerin gizli istihbarat servislerinin merkezlerine bu tür ziyaretlerde bulunmadıklarına, bulunsalar da bunu gizli tutmayı tercih ettiklerine, ancak Bush'un bunu medyaya adeta haber vererk yaptığına dikkat çektiler. Bunun anlamını da yorumlayan uzmanlar "Amerikan yönetimi, bu durumda Rusya'ya 'ortalığı daha da karıştırırız' mesajını veriyor" ifadesini kullandı.

Putin, neden Vladikafkas'ı seçti

Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in ise, Kafkaslar'daki sorunun patlak vermesi üzerine, soluğu Kuzey Osetya'nın Vladikavkaz kentinde almasının da bir anlamı vardı. ABD yönetimi de bu mesajı o gün doğru algılamıştı.

Rusya İmparatorluğu döneminde Vladikafkas, Rus İmparatorları'nın Kafkas stratejileini belirledikleri tarihi bir yer. Putin'in, bu kente gidip ilk açıklamasını buradan yaparak ABD'ye, Rusya'nın halen imparatorluk gibi bir güç olduğu, imparatorlukların savaştan çekinmeyeceği mesajını verdiği belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*