Bush'un gözünü Azeri gazına dikti!

Bush'un gözünü Azeri gazına dikti!.12783
  • Giriş : 03.06.2008 / 20:52:00

ABD Başkanı George W. Bush, Azerbaycan'ın dünya pazarlarına petrol sevkıyatını artırdığını belirterek, "ABD ve Avrupa olarak Azerbaycan'ın doğal gaz üretimini de artıracağını umuyoruz" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bush, Bakü'de yapılan 15'inci Hazar Uluslararası Petrol ve Doğal Gaz Fuarı nedeniyle Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e gönderdiği ve fuar açılışında okunan kutlama mesajında, Azerbaycan'ın enerji sektöründeki liderliği ve stratejik öneme sahip geleceği görme yetisiyle Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) petrol ve Güney Kafkasya (Bakü-Tiflis-Erzurum hattının Türkiye sınırına kadar olan bölümü) doğalgaz boru hatlarının kurularak Doğu-Batı enerji koridorunun oluşturulmasını sağladığını anlattı. Başkan Bush, "Azerbaycan'ın öncü konumundaki uluslararası şirketlerle birlikte hidrokarbon enerji sektörünü geliştirmesi, Hazar bölgesinin ekonomik gelişimini sağlamasının yanı sıra, küresel enerji güvenliğini de artırdı" ifadesini kullandı.

Petrol üretiminin yanı sıra doğal gaz üretimini de artırmasıyla Azerbaycan'ın stratejik öneminin de güçleneceğini dile getiren Bush, aynı zamanda Türkiye-Yunanistan-İtalya ve Nabuccu doğal gaz hatlarının gerçekleştirilmesiyle Azerbaycan ile Avrupa-Atlantik ilişkilerinin de güçlendireceğini kaydetti.

Azerbaycan'ın Orta Asya doğal gazının Avrupa pazarına taşınmasında da önemli rol oynayabileceğini belirten Bush'un mesajında, "Kazakistan petrolünün Azerbaycan'dan geçecek miktarının kısa zamanda giderek artmasını görmeyi ümit ediyoruz. Çünkü her iki ülke Bakü-Supsa ve BTC hatlarındaki verimli ve çevre açısından temiz taşıma sisteminin güçlendirilmesi yönünde Türkiye ve Gürcistan ile birlikte çalışıyor" denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious