Bush'un hezimete uğradığı planlar

  • Giriş : 10.01.2007 / 00:00:00

Irak'taki çıkmaza çözüm bulmak amacıyla yeni Irak stratejisini açıklamaya hazırlanan ABD Başkanı George Bush'un birçok planı hizimetle sonuçlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ABD Başkanı George Bush, Irak'taki çıkmaza çözüm bulmak amacıyla yeni Irak stratejisini açıklamaya hazırlanıyor. Şiddete son vermeyi amaçlayan yeni strateji, takviye asker gönderilmesini içeriyor.

ABD, son 3 yıldır çeşitli planlar ortaya koyuyor, ancak bunların hiçbirinden başarılı sonuç alamadı.

Bu planlar şöyleydi:

Nisan 2003: Emekli general Jay Garner, Amerikan güçlerince yeni işgal edilmiş Irak'ın başkenti Bağdat'a geldi. Garner'ın amacı Irak'ı yeniden yapılandırmaktı, ancak bu plan, bakanlıkların yakılıp yıkılması, üniversitelerin yağmalanması ve güvenlik güçlerinin çözülmesi sonucu suya düştü.

Mayıs 2003: Bush, Garner'ın yerine, sivil idareci olarak Paul Bremer'i atadı. Bremer, daha sonra biyografisinde bunun "imkansız bir görev" olduğunu yazdı. Mayıs 2004 Bush, bu kez de 5 aşamalı bir geçiş planını ilan etti. Plan, sonuçta kalıcı bir Irak hükümetinin temellerini atmaya yönelik yeni bir anayasanın ulusal meclis tarafından kaleme alınmasını öngörüyordu. Amerikan başkanı, sivil altyapıyı yeniden yapılandırmaya ve güvenliği tesis etmeye yardımı taahhüt ediyordu.

Kasım 2005: Amerikan birliklerine yönelik şiddet olaylarının tırmanışa geçmesiyle Bush bu sefer de "Irak'ta başarıya ulaşmak için ulusal strateji" adını taşıyan başka bir plan ortaya attı. Irak birliklerinin eğitiminde kaydedilen ilerlemeleri öven Bush, bununla birlikte zaferin zaman alacağını ve sabır gerektirdiğini söyledi.

Haziran 2006: Sonunda bir Irak hükümetinin göreve başlamasıyla Bush, Irak hükümetinin güvenliğin, ulusal uzlaşının ve ekonomik reformların sağlanmasına yönelik yeni planı hakkında brifing almak üzere Irak'a gitti. Bağdat'taki Irak güvenlik güçlerinin sayısını artırmak için "hep birlikte ileri operasyonu" adındaki yeni plan ortaya atıldı.

Temmuz 2006: Bush ve Irak Başbakanı Nuri El Maliki, bir önceki planın da suya düşmesi üzerine, Irak birliklerine daha çok Amerikan askeri polisinin entegre edilmesini ve Irak'ın vilayetlerindeki Amerikan askerlerinin Bağdat'a yeniden konuşlandırılmasını öngören yeni bir güvenlik planı hazırladı. Amerikan askeri komutası, Ekim ayında bu planın başarısız olduğunu kabul etti.

Ocak 2007: Irak'ın işgal edildiği Mart 2003'ten itibaren ölen Amerikan askerlerinin sayısı 3 bini geçerken, Bush, yaklaşık 20 bin takviye askerin gönderilmesini, 1 milyar dolardan fazla ekonomik yardım öngören planını açıklamaya hazırlanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious