Bush'un iklim stratejisi, dünyadan olumsuz tepki aldı

Bush'un iklim stratejisi, dünyadan olumsuz tepki aldı.12783
  • Giriş : 17.04.2008 / 10:42:00

ABD Başkanı George W. Bush, karbon salımlarını 2025'ten itibaren azaltma çağrısı yapmıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD Başkanı George W. Bush'un karbon salımlarını 2025'ten itibaren azaltma çağrısı yapması, belirlenecek hedefe yönelik yasal bir çerçeveden bahsetmemesi ve salımların nasıl azaltılması gerektiği konusunda bir çözüm önermemesi bütün dünyanın olumsuz tepkisine neden oldu.

BBC'nin haberine göre, ABD'nin en büyük çevre örgütü Sierra Kulübü, George Bush'un yaklaşımının büyük oranda yetersiz olduğunu söyledi. ABD Senatosu'nun Çevre Komisyonu Başkanı Barbara Boxer Bush'un sözlerini "şaka" olarak nitelendirdi.

George Bush'un konuşmasına yurt dışından ilk tepki ise Güney Afrika'dan geldi. Güney Afrika Çevre ve Turizm Bakanı Marthinus Van Schalkwyk Bush'un konuşmasının büyük hayalkırıklığına neden olduğunu, ABD'nin savunduğu pozisyonun bu ülkeyi, dünyanın büyük çoğunluğu karşısında yalnız bırakacağını söyledi.

Bush ise iklim değişikliğiyle mücadele konusunda hazırlanacak kötü bir yasanın, Amerikan ekonomisine ve Amerika'daki ailelere maliyetinin çok fazla olacağını savunuyor.

Aralık ayında Endonezya'nın Bali kentinde yapılan bir konferansa katılan 190 ülkenin temsilcisi, Kyoto Protokolü'nün yerini alacak "iklim değişikliğiyle mücadelede yeni Birleşmiş Milletler anlaşması" görüşmelerinin bir yıl içinde başlatılmasını kabul etmişti.

İklim değişikliğine yol açtığı düşünülen sera gazlarının en büyük üreticisi olan ABD ise sera gazlarının 1990'daki düzeylerinin yüzde 5 altına çekilmesini hedefleyen Kyoto Protokolü'nü uygulamaya koymamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious