'Bush'un Irak stratejisinin çöktüğü' iddia edildi

  • Giriş : 05.09.2007 / 14:24:00

Amerika Birleşik Devletleri’nde hükümetin faaliyetlerini denetleyen bağımsız Saymanlık Birimi tarafından hazırlanan bir raporda 'Bush'un Irak stratejisinin çöktüğü' iddia edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı George Bush'un Irak ziyaretinden bir gün sonra basına sızan rapora göre ABD, Irak'ta hedeflediği maddelerden sadece 3'ünü (bölgesel yönetimlerin oluşturulması, yeniden yapılanma için 10 milyar dolarlık bütçenin tahsis edilmesi ve azınlık partilerin haklarının korunması) tam olarak gerçekleştirebildi.

ABD Kongre üyelerinin Irak Savaşı'nı tartışacakları önemli toplantı öncesi inceleyecekleri üç kritik belgeden biri olan bu rapora göre, 4 hedef kısmen gerçekleştirilebilmişken, mezhep çatışmalarının azaltılması ve şiddetin durdurulması gibi temel konuların da aralarında bulunduğu 11 hedef gerçekleştirilemedi.

'Bu vahim sonucu ve planlanan hedeflerin yakın bir dönemde gerçekleştirilemeyeceğini fark etmek için Irak'a ziyarette bulunmaya gerek yok' diyen birim yetkilileri, Başkan Bush'un çizdiği iyimser tabloyu onaylamadıklarını, 'Kritik yasalar onaylanmadı, şiddet devam ediyor ve Irak hükümetinin 10 milyar doları yeniden yapılanma için kullanıp kullanmayacağı belli değil' ifadeleri ile her fırsatta vurguluyorlar.

Kongre'nin oluşturduğu bir diğer bağımsız komisyonun başkanı emekli general James Jones'un da raporunu sunmasının ardından, bu 2 raporu inceleyecek olan Beyaz Saray da kendi raporunu 15 Eylül’e kadar Kongre’ye sunacak. Kongre'den nasıl bir karar çıkacağı ise merak konusu...

Hükümet kanadında bu gelişmeler olurken, ABD halkının Irak politikasına protestoları da tüm hızıyla sürüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious