Bush'un İsrail ziyareti için olağanüstü koruma önlemi

  • Giriş : 03.01.2008 / 15:32:00

Bush'un yapacağı İsrail ziyareti için olağanüstü koruma önlemleri alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD Başkanı George Bush'un önümüzdeki hafta yapacağı İsrail ziyareti için olağanüstü koruma önlemleri alındı. Bush'u İsrail'de 10 binden fazla polis koruyacak.

Kudüs Emniyet Müdürü Aharon Franco, İsrail ziyareti sırasında Kudüs sokaklarında Bush'un emniyetini sağlamak için 10 bin 450 polisin görev yapacağını belirtti, bunun 2000 yılında, Papa II. John Paul ve eski ABD başkanı Bill Clinton'un 1988'deki ziyaretlerinden bu yana en büyük güvenlik koruması olduğunu kaydetti.

Bush'un ziyaretiyle ilgili olarak, şimdiye kadar herhangi bir tehdit yapılmadığı da kaydedildi.

ABD Başkanı George Bush, 9 ocakta başlayacağı Orta Doğu gezisi çerçevesinde, Kudüs ve Batı Şeria'daki Ramallah'ı ziyaret edecek.

9 ocak çarşamba günü öğleden sonra Tel Aviv'in Ben Gurion havalimanına inecek olan Başkan Bush, helikopterle Kudüs'e, Givat Ram stadyumuna taşınacak.

Kudüs'ün şehir merkezinde, Bush'un 3 günlük ziyareti süresince kalacağı King David oteli ve çevresindeki tüm yollar trafiğe kapatılacak.

İsrail'deki sağ grupların, Bush'un ziyareti öncesi iki ayrı protesto gösterisi düzenlemeleri bekleniyor. Bush'un gelişinin bir gün öncesi, Kudüs'ün eski kenti çevresinde, halen ABD'de, İsrail lehine casusluk ettiği gerekçesiyle ömür boyu hapis cezasına mahkum edilen İsrailli Jonathan Pollar'ın serbest bırakılması amacıyla bir insan zinciri oluşturulması öngörülüyor. Aşırı sağcılar ayrıca, Kudüs'ün güneyinde, Har Homa (Ebu Gneym Tepesi) yerleşimindeki 307 konutluk yeni projeyle ilgili ABD'nin de eleştirileri nedeniyle yerleşimin girişinde bir protesto gösterisi yapmayı planlıyorlar.

Polis, buna rağmen, aşırı sağcıların, Bush'un kaldığı otel ve çevresinde düzenleyeceği olası protestolara karşı önlem alacak.

İsrail'in Arap partilerinin de ABD'nin İran politikasını protesto için bir protesto düzenlemeleri bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious