Bush'un son manevrası

  • Giriş : 08.02.2007 / 00:00:00

ABD ve Irak Ordusu’na bağlı 85 bin asker Bağdat’a girdi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Irak’ın başkenti Bağdat’ta son 4 yılın en büyük askeri operasyonu başladı. Ok Başı (Arrow Head) adı verilen operasyona 50 bin Irak ve 35 bin Amerikan askeri katılıyor. 2 bin Kürt peşmergenin destek verdiği operasyon kapsamında 6 milyon nüfuslu Bağdat, 9 askeri bölgeye ayrıldı. Askerler, sokağa çıkma yasağının ilan edildiği bölgelerde ev baskınları gerçekleştiriyor. General Caldwell amaçlarının Bağdat’taki Şii ve Sünni militanları etkisiz hale getirmek olduğunu belirterek, tüm silahlara el koyduklarını açıkladı. En büyük direniş Şii lider El Sadr’a bağlı Mehdi Ordusu’ndan geldi. Kentin 3’te 2’sini kontrol eden milislerin en büyüğü Mehdi Ordusu ve Amerikan askerleri arasında sert çatışmalar yaşandı. Operasyona hava desteği sağlayan CH-46 Sea Knight tipi bir helikopteri düşürdüklerini açıklayan Irak El Kaide, 7 Amerikan askerini öldürdüklerini öne sürdü.

Ok Başı Operasyonu, ABD Başkanı Bush’un açıkladığı Irak Planı’nın en önemli ayağı olarak gösteriliyor. Savunma uzmanları, Bush’un son manevrası olarak gösterilen operasyonun Irak’a istikrar getirmeyeceğini savunuyor. New America Foundation uzmanı Nir Rosen, “Bağdat’a 100 bin askerle de girilse sorun çözülmez. Bağdat’ta güvenliğin sağlanmasının ardından Kerkük, Musul ve Basra’da şiddet başlayacak. ABD baskılar üzerine asker çekmek zorunda kalacak” yorumunu yaptı.

4 milyar dolar buharlaştı!
ABD Kongresi’ne bağlı Savunma Komitesi, Irak’ta görev yapan eski Amerikalı yetkilileri sorguladı. Savaşın hemen ardından 1.5 yıllığına ABD’nin Irak’taki sivil valisi olarak görev yapan Paul Bremer’in ifadesi alınırken çarpıcı bilgiler ortaya çıktı. Amerikan Merkez Bankası FED, savaşın hemen ardından Irak’a 4 milyar gönderdi. 363 ton ağırlığındaki para askeri kargo uçağıyla Irak’a ulaştırıldı. Irak’ın yeniden yapılandırılması için kullanılması planlanan 4 milyar dolar, bakanlıklar arasında paylaştırıldı. Ancak Bremer, kontrol mekanizmasını çalıştırmadığı için 4 milyar dolar ’hortumlandı’.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious