Bush'un Suudi Arabistan temasları devam ediyor

Bush'un Suudi Arabistan temasları devam ediyor.9098
  • Giriş : 15.01.2008 / 12:00:00
  • Güncelleme : 15.01.2008 / 12:08:18

Bush'un Ortadoğu ziyareti kapsamındaki Körfez turunun son durağı olan Suudi Arabistan'daki temasları devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bush bugün Amerikan Büyükelçiliğinde aralarında kadınların da bulunduğu Suudi işadamlarıyla bir araya geliyor.

Bush'un, bugünkü temaslarında Kral Abdullah ile yapacağı görüşmelerde ikili ilişkilerin yanı sıra dünyadaki gelişmelerin ele alınacağı belirtildi. İkili arasında yapılacak görüşmelerde en önemli konuların başında İran olduğu belirtilirken, Suudi Arabistan'ın ise İran'la olası bir gerginliğin bölgede yeni bir krize yol açmasından dolayı herhangi bir olası müdahaleye karşı olduğu açıklandı. Siyasi uzmanlar, Suudi Arabistan'ın bu tutumunu ABD müttefiki Arap ülkelerim Tahran'ı dışlamaya hazır olmadıklarının bir göstergesi olarak yorumluyor.

Özellikle Kral Abdullah'ın geçtiğimiz günlerde İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ı hac farizasını yerine getirmesi için resmi olarak Suudi Arabistan'a davet etmesi ve böylelikle ilk kez bir İran Cumhurbaşkanının resmi olarak hac için Suudi Arabistan'a gelmiş olması ABD'nin Arap müttefiklerinde bu düşüncenin oluşmasında önemli yer teşkil ettiği belirtiliyor.

KRAL ABDULLAH, FİLİSTİN İÇİN BUSH'A BASKI UYGULAYACAK

Riyad ile Washington arasında son dönemde Filistin konusunda görüş ayrılıklarının ortaya çıktığına dikkat çekilerek Kral Abdullah'ın ayrıca İsrail'in Filistin topraklarındaki yeni yerleşimleri durdurması ve Filistin devletinin kurulması konularında ABD Başkanı Bush'tan İsrail'e baskı yapması talebinde bulunabileceğini kaydedildi.

Ayrıca Kral Abdullah görüşmeler sırasında Suudi Arabistan'ın 2002'de Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki Arap Zirvesi'nde teklif ettiği ve son olarak geçtiğimiz yılın Mart ayında Riyad'daki Arap zirvesinde Arap liderleri tarafından aynen kabul edilen Arap barış planının İsrail tarafından kabul edilmesi için Başkan Bush'u teşvik edeceği tahmin ediliyor.

Suudi Arabistan'da 'insan hakları' konusu, ABD Başkanı Bush'un heyeti ile Riyad'daki meslektaşları arasında masaya yatırılacak en zor konulardan birini teşkil edileceği tahmin ediliyor.

KRAL ABDULLAH BUSH'U CENADRİYA'DAKİ BAHÇELİ SARAYINDA AĞIRLIYOR

Suudili yetkililerden elde edilen bilgilere göre Kral Abdullah Başkan Bush'u Cenadriya'daki bahçeli sarayında ağırlayacak. Bu jestin nedeninin Bush'un Kral Abdullah'ı veliahtlığı döneminde iki kez ziyaret ettiği ABD'yi (2002-2005)Teksas'daki çiftliğinde ağırlaması olarak gösterildi.

Bazı Amerikalı kanyakların belirttiğine göre Bush'un Ortadoğu temaslarının başarılı sayılabilmesi için Suudi Arabistan'daki görüşmelerinin başarılı olmasına bağlı olduğunu bununda Suudi Arabistan'ın bölgede ki ağır rolünün yanı sıra Arap ve İslam âlemi içerisinde ki konumuna bağladığı belirtildi.

BUSH'UN SUUDİ ARABİSTAN ZİYARETİNİ 300'E YAKIN GAZETECİ TAKİP EDİYOR

Suudi Arabistan Kültür ve Enformasyon Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Bush'un ziyaretini yaklaşık 300'e yakın yerli ve yabancı gazetecinin takip ettiğini açıkladı. ABD'den gelen gazetecilere daha rahat çalışabilmeleri için özel yer ayrılması dikkat çekerken bazı Suudi Arabistan gazeteleri ziyaret için özel ek çıkarttı.

Bush'un Suudi Arabistan ziyareti sırasında başkent Riyad'da olağan üstü geniş güvenlik önlemleri alındı. Bush'un geçeceği yol güzergâhları üzerinde her 5-10 metrede bir polis arabası yerleştirildi.

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious