BUSİAD'tan doğalgaz zammına tepki

  • Giriş : 31.05.2008 / 18:42:00

Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BUSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Arif Özer, evlerde ve sanayide kullanılan doğal gaza yapılan zamma tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Özer, yaptığı yazılı açıklamada, BOTAŞ'ın yarından geçerli olmak üzere konutlarda kullanılan doğal gaz fiyatını yüzde 7,4, sanayide kullanılan doğal gaz fiyatını da yüzde 8,3 oranında artırdığını belirterek, bunun özellikle sanayide maliyetlerde 8.3'lük bir deprem anlamına geldiğini kaydetti.

Doğal gaza ilave olarak 1 Temmuz itibariyle elektriğe de zam yapılacağını ifade eden Özer, şunları kaydetti:

“Bu sanayici ve ihracatçıda gerçekten aynı oranda deprem etkisi yaratacaktır. Enflasyonun başını alıp gittiği bu günlerde, sözü edilen zam enflasyonun süratle yükselmesinde de tetikleyici olacaktır. Reel sektör, girdi maliyetlerinin düşürülmesi, yatırım ikliminin düzeltilmesi konusunda beklentiler içindeyken, bu kadar yüksek bir zammın açıklanmasıyla büyük bir düş kırıklığına uğramıştır. Bu zam oranı, pazarın son derece daraldığı uluslararası arenada rekabet gücünü de azaltacaktır.”

Özer, geçen hafta açıklanan İstihdam Paketi'nin avantajlarının da bu zamla kısmen ortadan kalktığını dile getirdiği açıklamasında, “Dünya enerji fiyatlarının yükselmesi elbette cari açığın artmasında etkindir, ama tek parametre değildir. Cari açığın azaltılmasında, değerli Türk Lirası nedeniyle aşırı ithalata dayalı ekonomi politikalarından vazgeçilmesi zamanı gelmiştir. Hükümetten beklentimiz bu zam kararının tekrar gözden geçirilerek daha makul seviyelere indirilmesidir” dedi.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious