Bütçe görüşmesi değil fıkra toplantısı

Bütçe görüşmesi değil fıkra toplantısı.8075
  • Giriş : 01.12.2006 / 00:00:00

Maliye Bakanlığı'nın önceki gün görüşülen 2007 bütçesine "Temel fıkraları" damga vurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Unakıtan'a Temel savunması
"Temel Maliye Bakanı olmuş. Çift haneli enflasyonu tek haneye düşürmüş. IMF ve Dünya Bankası ile ilişkileri geliştirmiş. Ama muhalefet bir türlü mutlu olmuyormuş. Bunun üzerine Temel Karaburun'a kadar denizin üzerinden yürüyerek geçmiş. Ama muhalefet ertesi gün 'Bakan yüzme bilmiyor' demiş." Baştopçu'nun fıkrası bitince CHP'liler, "Temel bu ekonomik iyileşmeleri rüyasında görmüş" diye laf attı.

8 ver gitsin
Hükümetin ekonomiye yönelik karar alma biçimini Temel fıkrasıyla eleştiren CHP İstanbul Milletvekili Ali Kemal Kumkumoğlu ise, "Temel matematik öğretmeniymiş. Bir öğrenciye sınav notu olarak 'yedi' vermiş. Öğrenci de, o 'yedi' değil 'yeti'dir demiş. Bunun üzerine Temel, Türçe öğretmenini çağırmış. Öğretmen düşünmüş, '8 verin gitsin' demiş. Siz de böyle karar veriyorsunuz" diye konuştu.
CHP Tekirdağ Milletvekili Enis Tütüncü ise soru yerine fıkra anlatmak istediğini söyledi. Tütüncü "Temel'le Dursun meyhaneye gitmiş" dediği anda AKP'liler "o Trakyalı'dır kesin. Temel değil, Hüsmen'dir" diye laf attı. Tütüncü şu fıkrayı anlattı:
"Temel ve Dursun meyhanede cinayete tanık olmuş, mahkemeye şahit olarak çıkarılmış. Temel cinayetin makasla, Dursun bıçakla işlendiğini söylemiş. Birbirlerine girmişler. Hâkim bunları içeriye atmış. Yıllar sonra deniz kıyısında karşılaşan Temel ve Dursun başlamış tartışmaya. İri yarı olan Dursun, Temel'i suya batırmış. Kafası suyun içinde, boğulmak üzere olan Temel, eliyle hâlâ makas işareti yapıyormuş. AKP'nin durumu buna benziyor." CHP Trabzon Milletvekili Akif Hamzaçebi de Cumhurbaşkanlığı seçimlerine göndermede bulunarak, "Temel bir ülkede Cumhurbaşkanı olmak istemiş. 'Deli misin' demişler. Temel de, 'şart mı' diye sormuş" fıkrasını anlattı.
Hamzaçebi, görüşmeler sırasında zaman zaman tavana bakan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a , "Tavana ben de bakıyorum bir şey yok. Beni dinlemek yerine tavana bakıyor" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious