Bütçe hazırlanırken revizyon yapılmalıydı

Bütçe hazırlanırken revizyon yapılmalıydı.15902
  • Giriş : 12.06.2009 / 09:51:00

Bakan Şimşek, krizin hissedilmeye başlandığı 2008 Eylül ayından itibaren bütçe hazırlıklarında, harcamaların artacağı öngörülerek dikkatli davranılmamasını eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, küresel krizin etkilerinin hissedil-meye başlandığı geçtiğimiz yılın eylül ayından itibaren bütçe hazırlıklarında, harcamaların artacağı öngörülerek daha dikkatli davranılmamasını eleştirdi. "Eylülde biraz daha muhafazakâr davranılabilirdi" değerlendirmesini yapan Şimşek, nisan ayında Katılım Öncesi Program'la yapılan bütçe revizyonun da Eylül'de hazırlıkları tamamlanan 2009 yılı bütçesinde yapılması gerektiğini söyledi.

ŞİMDİ GERÇEĞE DÖNDÜK

Bakan Şimşek, Maliye Bakanlığı'nın son 6 yılda, bütçe performansı konusunda çok gerçekçi davrandığını belirterek, "Her konuda eleştiri yapabilirsiniz, tartışabilirsiniz ancak, bütçe performansı konusunda tartışmasız bu gerçeği kabul etmeliyiz. AB tanımlı olsun, IMF tanımlı olsun bütçe performansında olumlu bir süreç yaşandı" diye konuştu. Bakan Şimşek şöyle devam etti:

DENGELERDE BOZULMA VAR

"Bütçe dengelerinde ciddi bir bozulma var. Şunu kabul ediyorum. Dışarıdan gelen çok büyük şok var, bunun yansımaları var. Şunu da kabul ediyorum tabii, bütçedeki bozulma sadece bu şokla açıklanamaz."

Finansal yapımız güçlü

Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, yaşanan kriz döneminde Türkiye'de hiç bir bankanın batmadığını belirterek, 'Özellikle finansal yapımımızın çok güçlü olduğunu çok şükür bu krizde görmüş olduk' dedi. Yılmaz, Türkiye'nin kriz sürecini takip ettiğini vurgulayarak, 'Türkiye'de bir tek banka bile batmadı. Bu son derece önemlidir' dedi. Yılmaz, yeni dönemde KDV ve ÖTV indirimlerinin daha çok imalat sektörleri ile ilgili olduğunu belirterek, reel sektöre yönelik yeni destekler arasında otomotivde hurda indirimi yapılmasının da değerlendirildiğini söyledi.

YENİ ŞAFAK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*