Bütçe ve cari açığa dikkat çekildi

Bütçe ve cari açığa dikkat çekildi.18601
  • Giriş : 13.01.2008 / 12:51:00

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Toplantısı'nda 2007 yılını değerlendirdi. Ortak bildiri yayınlayan Odalar, bütçe açığı ve cari açığın, reel sektör üzerindeki yükleri artırdığı görüşünde.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TOBB'dan yapılan açıklamaya göre, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, yönetim kurulu üyeleri, Konsey Başkanı Nafi Güral ve konsey üyelerinin katılımıyla dün gerçekleştirilen TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları Konseyi Toplantısı'nda 2007 yılının değerlendirilmesi yapıldı.

Toplantının ortak bildirisinde, ekonomide iki temel kırılganlık kaynağı olan kamu bütçe açığı ve cari açığın, reel sektörün üzerindeki yükleri artırdığı, 2007 yılında kamu bütçe açığındaki artışın, faiz oranlarının yüksek seviyelerde kalmasına yol açtığı ve reel sektörün finansman maliyetlerini artırdığı kaydedildi.

Yüksek faiz oranının aynı zamanda yurtdışı fonların ülkeye girişini artırdığına işaret edilen bildiride, bu fonların kazandıkları yüksek faiz getirilerinin yeniden yurtdışına transfer edilmesinin cari açık sorununu daha da artırdığı ifade edildi.

Dış ticaret açığının rekor seviyelere ulaşmış olmasının, reel sektörün rekabet gücündeki kaybın açık göstergesi olduğu belirtilen bildiride, TSE denetimi gibi ithalat üzerindeki her türlü denetimin kaldırılırken, ihracat yapan sektörlerin üzerindeki idari ve mali yüklerin aynen korunmasının haksız rekabete yol açtığı vurgulandı.

Kobi destek kredileri

Bildiride şu görüşlere yer verildi:


"Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin kalkınması için GAP kapsamındaki sulama yatırımlarına öncelik verilmelidir.Son zamanlarda KOBİ'lerin, kendileri için tahsis edilen destek kredilerine ulaşımında sıkıntılar yaşanmaya başlanmıştır. KOBİ'lerin büyümesi için finansmana ihtiyaç duyulan bu ortamda KOBİ destek kredilerinden kısıntı yapılmamalıdır. Yüksek istihdam maliyetlerinin azaltılmasının ilk şartı olan sosyal güvenlik reformu bir an önce hayata geçirilmelidir.

"Elektrik fiyatlarının karşılaştırılması AB ülkeleri ile değil küresel piyasalardaki asıl rakibimiz konumundaki çevre ülkeleri ve Uzak Doğu ülkeleri ile yapılmalıdır.Yatırım teşvik kapsamında taahhüt edilen enerji destekleri 2007 Nisan'ından bu yana ödenmemektedir

"Yatırımcıların mağdur edilmemesi için kamu idaresi verdiği taahhütte bağlı kalmalı ve bu konu çözüme kavuşturulmalı Maliye'nin fiili envanter çalışmalarından dolayı pek çok şehirdeki mükellef üzerinde ağır baskı kurduğu görülmüştür. Vergi idaresi, mükellefe karşı yaklaşımını değiştirmelidir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious