Bütçede ayarlama yapılmalı

Bütçede ayarlama yapılmalı.8406
  • Giriş : 09.11.2008 / 12:20:00

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, ''2009'u sanki dünyada bir kriz yokmuş gibi geçiremeyiz. 2009 bütçesinde mutlaka gerekli ayarlamaların yapılması lazım'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yalçıntaş, bir toplantıya katılmak için geldiği Adana'da, AA muhabirine ekonomik gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Dünya genelinde çok ciddi bir finansal kriz yaşandığını belirten Yalçıntaş, ''Türkiye son 5-6 yılda attığı adımlarla, ekonomisini ve özellikle de kendi bankacılık sistemini, son derece sağlam temeller üzerine oturttu. Fakat bu demek değildir ki, bu kriz nedeniyle bizim hiç bir şey yapmamamız lazım, biz sağlamız güçlüyüz ama elbette ki gerekli önlemleri de almalıyız'' dedi.

Bu süreçte, hizmet ve mal üreten sektöre kredi akışının kesilmemesi gerektiğini anlatan Yalçıntaş, hükümetin bankaların arkasında olduğunu da göstermesi gerektiğini söyledi.

Türkiye'nin IMF ile bir kredi anlaşması yapmasına gerek olmadığını belirten Yalçıntaş, şöyle konuştu:

''Son 6 yıldır Türk ekonomisinin elde ettiği bu büyük başarının arkasında siyasi istikrar ve popülizmden uzak ekonomi yönetimi vardır. IMF ve de AB çıpaları vardır. Çünkü bu iki çıpa yurt dışındaki finansörlerin ve siyasi çevrelerin Türkiye'ye duyduğu güveni tazelemiştir. Bugünkü durum itibariyle Türkiye'nin IMF'den her hangi bir kredi almasına gerek yoktur. Ama dünya finans piyasalarında Türkiye'ye duyulan güvenin artması için bir izleme anlaşması, ihtiyati bir stand-by anlaşması olabilir.''

-''2009 BÜTÇESİNDE AYARLAMA YAPILMALI''-

Yalçıntaş, hükümetin 2009 bütçesini hazırlarken, gündemde bir finansal krizin söz konusu olmadığını anımsatarak, bütçede ayarlama yapılması gerektiğini bildirdi.

Hükümetin hizmet ve mal üreten sektöre moral veren açıklamalarının önemine değinen Yalçıntaş, şunları kaydetti:

''Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in, ekonomik krizden dolayı çalışanını kısmi zamanlı çalıştıran işverene yönelik yaptığı (bu kişiyi işten çıkarma, çalıştırmadığın dönemi biz ödeyelim) şeklindeki açıklamaları çok önemli. Bu tür açıklamaların hizmet ve mal üretenler üzerinde son derece olumlu etkileri var. Çünkü Türkiye'nin bu krizden yara almadan çıkmasının en önemli şartı, Türkiye'deki üretimin kesilmemesidir. Türkiye ürettiği sürece ayaklarının üzerinde durur.

Bu yüzden, 2009 bütçesinde mutlaka gerekli ayarlamaların yapılması lazım. Bu bütçe hazırlanırken ufukta bir kriz söz konusu değildi, ancak şimdi kapımızda bir kriz var, dolayısıyla 2009'u sanki 'dünyada bir kriz yokmuş' gibi geçiremeyiz. 2009 bütçesinin yeniden revize edilmesi lazım. Hükümet, reel sektöre, üreten küçük ve orta ölçekli işletmelere destekler olmalıdır.''

-''SEÇİM EKONOMİSİ''-

Yalçıntaş, yaklaşan yerel seçimler öncesi hükümetin bir seçim ekonomisi uygulayacağını ise düşünmediğini söyledi.

Türkiye'nin seçimleri normal bir şekilde geçireceğine inandığını anlatan Yalçıntaş, şunları kaydetti:

''Ben bir önceki seçimlerde de hükümetin çok ciddi bir seçim ekonomisi uyguladığını görmedim. Dolayısıyla 2009 seçimlerinde de çok aşırı bir seçim ekonomisi ve popülist politikalar uygulanacağını zannetmiyorum. Zaten Maliye Bakanımız Sayın Kemal Unakıtan da bu konuda oldukça dik durmaktadır. Ben inanıyorum ki, Türkiye bu seçimleri de normal bir şekilde geçirecektir.

Tüm dünyada ekonomi ile siyaset arasında bire bir ilişki vardır. Eğer istikrar bozulursa, belirsizlik olursa ekonomi raydan çıkar. Bir kriz var ama bu krizin boyutlarının ne olacağını kimse kestiremiyor. Türkiye bu hassas dönemde bir seçime giriyor, bu seçimde hepimize düşen, başta siyasilere toplum önderlerine, bizlere ve halkımıza düşen Türkiye'yi germemektir, Türkiye'yi kaosa, kutuplaşmaya sokmamaktır. Bu ortamda seçim dolayısıyla kim Türkiye'yi belirsizliğe sürüklerse en büyük kötülüğü o yapar.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*