'Bütçe'de gündem Sezer

  • Giriş : 17.12.2006 / 00:00:00

TBMM Genel Kurulu'ndaki 2007 bütçesi görüşmelerinde Sezer tartışması yaşandı. AKP'li Mehmet Akbulut'un sözleri tepki çekti

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TBMM Genel Kurulu'ndaki 2007 bütçesinin dünkü görüşmelerine Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e yönelik tartışmalar damgasını vurdu.
Köşk bütçesinde tasarruf sağlayan Sezer'i kutlayan AKP Amasya Milletvekili Hamza Albayrak, "Bizde bir söz vardır: 'Baba sağken miras paylaşılmaz'; Dolu olan makamın tartışmaya açılmasını etik bulmuyorum. Aslında tartışılması gereken bu makam değil, kamusal talan olmalıdır. Kamusal talanla ekonomik güç kullananlar tartışılmalıdır" dedi.

TBMM TV yayını kesildi

CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş de "Bir tek grubun seçtiği kişi Cumhurbaşkanı olamaz, Çankaya'da oturan AKP'nin 6. grup başkanvekili olur" diye konuştu.
CHP Antalya Milletvekili Osman Kaptan, bir köşe yazarının, "AKP, devletin erkini kullanarak sivil bir darbeyi adım adım gerçekleştirmekte, laik Türkiye Cumhuriyeti'ni bir İslam cumhuriyetine dönüştürme yolunda ilerlemektedir" ifadelerini okuyunca, TBMM Başkanvekili İsmail Alptekin tarafından uyarıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın laiklik aleyhindeki sözlerini anımsatan Kaptan, "Bu millet böyle bir zihniyeti nasıl içine sindirecek? Ecevit'in cenazesinde olduğu gibi Çankaya Köşkü'ne arka kapıdan girilmez" dedi.
AKP Erzurum Milletvekili Mehmet Nuri Akbulut da Sezer'i şu sözlerle eleştirdi:
"İade ettiği yasalar TBMM'nin hızını düşürüyor. Dünyayı Çankaya ile sınırlı sayıyor. Üst kademe bürokratlar için kaloriferci, bakkal, simitçiye sorduracak kadar işi ileri götürdü. Millet, Sezer'i 2001 kriziyle, milleti başörtülü, örtüsüz diye ayırmasıyla anımsayacak. Milletvekili eşlerinin başörtülü olup olmadığının araştırılmasına yönelik utanç verici uygulamalarıyla hatırlayacak."
Akbulut'un konuşması sırasında TBMM TV'nin yayınları kesildi. Gerekçe olarak "link hatlarındaki arıza" gösterilirken birleşime ara verildi. CHP ve AKP'liler, "TV vermedi, boşuna konuştun, kasıtlı olarak kesildi" diyerek Akbulut'a takıldı. CHP Afyon Milletvekili Halil Ünlütepe de "Hakarete varan tutumlarını yadırgadım" derken, laf atan AKP'lilere "Deli dana gibi bağırıp durmayın" diye çıkıştı.
CHP'nin itirazları üzerine Alptekin, "Yadırganacak bir konuşma, Cumhurbaşkanlığı makamı devletin başıdır" diyerek Akbulut'u eleştirdi.

Lübnan tartışması

Başbakan'ın Dış Politika Danışmanı, AKP İstanbul Milletvekili Egemen Bağış da konuşmasında, Sosyalist Enternasyonal toplantısı için Lübnan'a giden CHP lideri Deniz Baykal'ı eleştirdi. Bağış, "Şimdi hangi yüzle İsrail'i koruduğunu iddia ettiğiniz askerleri ziyarete gidecek genel başkanınız anlayamıyorum" dedi. Yanıt veren CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, "AKP içinde ulusal duyarlılığa sahip çok sayıda kişi biliyorum. Ne yazık ki bu kişiler arasında siz yoksunuz. AKP'ye yük olan kadrolardan birisiniz. Zaten mesleğiniz de pazarlamacılık" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious