'Bütçemiz birçok Avrupa ülkesinden daha iyi'

'Bütçemiz birçok Avrupa ülkesinden daha iyi' .10922
  • Giriş : 17.11.2007 / 17:49:00

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, bugün Türkiye'nin bütçesinin birçok Avrupa ülkesinden çok daha iyi olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Unakıtan, Kamunun net borç stokunun 2002'lerde GSMH oranının yüzde 78'leri bulduğunu, bu yılın sonunda bu oranın yüzde 40'a ineceğini ifade etti. 

Unakıtan, Eskişehir'de "Frig Vadisi Kentlerinin Ekonomik Entegrasyonu ve Türk Ekonomisi" konulu panelde yaptığı konuşmada, 23 çeyrekten beri Türkiye'nin sürekli büyüdüğünü belirterek, sürdürülebilir büyümeyi yakaladıklarını söyledi.

Kamunun net borç stokunun 2002'lerde Gayri Safi Milli Hasıla'ya oranının yüzde 78'leri bulduğunu, bu yılın sonunda bu oranın yüzde 40'a ineceğini ifade eden Unakıtan, şöyle devam etti:

"Göreve geldiğimde bütçe açığının GSMH oranı yüzde 14,6'ıydı. Geçen sene yüzde 1'in altına indi. Bu yıl da 2 veya altında gibi teşekkül edecek. Hedeflerimizin daha altında bir bütçe açığıyla kapatacağız 2007'yi. Bazıları tenkit ediyor, (geçen sene birin altındaydı bu sene 1,5 oldu, daha fazla falan) diye. AB'nin Maastricht Kriterine göre yüzde 3'ün üstünde olmaması lazım. Bugün Türkiye'nin bütçesi birçok Avrupa ülkesinden çok daha iyi. Hangilerinden mi iyi? Yunanistan, İtalya, Belçika, Fransa, Almanya'dan daha iyi. Artık o bütçe açıkları geride kaldı.

Mali disipline de uyacağız, taviz vermeyeceğiz. Nereye kadar? Sürekli. Mali disiplin, yatırımları ve hizmetleri az yapmak, vergiyi çok almak değil, hesabına göre harcamaktır. Paran varsa harcayacaksın kardeşim, paran yoksa nereye harcıyorsun. Ha harcarsın ama borç alırsın o zaman. Sonra çok gidersin IMF kapılarına. 23,5 milyar dolar borç, çok daha aşağıya düştü. Tekrar borç alma durumunda olmayalım. Borç yapımızı düzeltmeliyiz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious