Butto suikastında bir kişi gözaltına alındı

Butto suikastında bir kişi gözaltına alındı.12692
  • Giriş : 26.02.2008 / 17:24:00

Pakistan'da geçen Ekim ayında eski başbakan Benazir Butto'yu hedef alan suikast girişimiyle ilgili olarak aranan bir militanın tutuklandığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İçişleri Bakanı Hamid Navaz, El Kaide terör örgütüyle bağlantılı olduğu sanılan Kari Seyfullah Ahtar'ın Karaçi kentinde düzenlenen saldırıyla ilgili olarak bu sabah üç oğluyla birlikte tutuklandığını ve sorgusunun sürdüğünü söyledi.

Pakistan'da iki kez başbakanlık yapan Benazir Butto, sürgünden döndükten birkaç gün sonra Karaçi kentinde 18 Ekim 2007'de düzenlenen saldırıdan kurtulmuş, 27 Aralık 2007'de Ravalpindi kentindeki suikasttan ise kurtulamamıştı.

Butto, ölümünden sonra yayımlanan kitabında Ahtar'ı 1990'lı yıllarda kurduğu ikinci hükümeti devirmeye çalışan "bir terörist" olarak nitelemişti. Butto, Ahtar'ın Karaçi'deki saldırının hazırlıklarına katıldığını da ileri sürmüştü.

Ahtar'ın avukatı Haşmet Habib de müvekkilinin doğudaki Lahor kentinde tutuklandığını söyledi.

Pakistan'da yasaklanan Hareket-ül Ensar'ın eski lideri olan Ahtar'ın Afganistan'da bir terörist eğitim kampı olduğu, 2001 yılında ABD'nin Afganistan'a girmesinden sonra burayı terk ederek, Pakistan'ın aşiret bölgelerinden Güney Veziristan'a yerleştiği, daha sonra da Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) kaçtığı öne sürülüyor.

Ahtar, 2004'de BAE'den Pakistan'a iade edilmiş, 3 yıl hapis yattıktan sonra 2007 yılında serbest bırakılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious