Butto'nun hapsi için yoğun güvenlik önlemi

Butto'nun hapsi için yoğun güvenlik önlemi.12907
  • Giriş : 13.11.2007 / 11:06:00

Pakistan'ın Lahor kentinde, dün yine ev hapsine alınan muhalefet lideri Benazir Butto'nun dışarı çıkmasını önlemek için geniş güvenlik önlemleri alındı. Butto, Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref'e istifa çağrısı yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bir yardımcısı, Butto'nun Lahor'dan İslamabad'a yapmayı planladığı 3 günlük yürüyüşü hayata geçirmesine imkan sağlamak için, yandaşlarının evin önündeki barikatlara hücum etmeyi planladıklarını söyledi.

Ancak polis, Butto'nun evine yaklaşan, aralarında iki milletvekilinin de bulunduğu ilk protestocuları hemen gözaltına aldı.

Bir gün içinde Lahor'da bin 500 kişi tutuklandı.

Binlerce toplum polisi, Butto'nun 300 kilometrelik yürüyüşü başlatmayı planladığı Lahor'un lüks kesimine giden tüm yolları kapadı. Sabahın erken saatlerinde, barikatlarda kullanmak için kum torbaları dolu kamyonlar bölgeye geldi.

Yürüyüşü durdurmak için Lahor'da 18 bin polisin hazır beklediği, son 24 saatte bu kentte bin 500 kadar eylemcinin gözaltına alındığı da gelen haberler arasında.

Butto'nun yandaşlarından senatör Safder Abbasi, Butto için verilen 7 günlük ev hapsi talimatının bağlayıcı olmadığını çünkü ne Butto'ya ne de temsilcilerinden birine bu konuda yazılı talimat geldiğini belirterek "kendisi yasağa karşı çıkacak" dedi.

Abbasi, "uzun yürüyüşe hazırız. Yandaşlarımız liderlerinin yolunun önündeki tüm barikatları kaldıracaklar" diye konuştu.

Butto'nun partisi Pakistan Halk Partisi'nin sözcülerinden Ferzana Raca da yürüyüşü engellemek için binlerce eylemcinin gözaltına alındığını söyledi. Raca'nın da gözaltına alınanlar arasında olduğu bildirildi.

"Uzun Yürüyüş" adı verilen eylemle, Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in olağanüstü hale son vermesi, Genelkurmay başkanlığı görevinden ayrılması ve gözaltına alınan muhaliflerin serbest bırakılması isteniyor.

Pervez Müşerref Butto'nun Lahor'dan başlayacak İslamabad yürüyüşüne dün yasak koymuştu. Ardından da Butto'ya ev hapsi kararı geldi.

Müşerref'e istifa çağrısı

Bu arada, Benazir Butto, ilk kez Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in Genelkurmay başkanlığının yanı sıra devlet başkanlığından da istifasını istedi.

Butto, İngiliz Sky News televizyonuna telefonla yaptığı açıklamada, "(Müşerref'in) gitmesinin zamanı geldi. Diktatörlük dönemi sona erdi. Devlet başkanlığını bırakmalı" dedi.

Butto yine ilk kez, Müşerref'in devlet başkanlığı altında başbakanlık yapmayacağını söyledi. Butto aylardır Müşerref ile iktidar paylaşımı için görüşmeler yapıyordu.

"Müşerref devlet başkanı olduğu sürece başbakanlık yapmayacağım" diyen Butto, kadınlara ve çocuklara karşı polisin yaygın güç kullanımı yüzünden Müşerref'le aralarındaki müzakerelerin kesildiğini söyledi.

Butto ile Müşerref arasındaki demokrasiye dönüş müzakereleri de kesildi. Butto, "Bu süreci geri çevirmeye imkan yok çünkü Müşerref'le ortaklık yapanlar kirlenir" diye konuştu.

Butto'ya ülkesine döndüğü geçen ay saldırı düzenlenmiş ve 133 kişi ölmüştü.

Pakistan'da olağanüstü hal ilan edildi

Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, 3 Kasım'da ''ülkedeki aşırı dincilerin isyanı ve yargının müdahaleleri'' nedeniyle olağanüstü hal ilan etmiş ve anayasayı askıya almıştı.

Olağanüstü hal ilanının ardından aralarında avukat, yargıç ve siyasi parti yetkililerinin de bulunduğu bin 500'den fazla kişi gözaltına alınmıştı.

Olağanüstü halin kaldırılmasına dair tarih yok

Pervez Müşerref 12 Kaım'da seçimlerin 9 Ocak'tan önce yapılacağını ve 6 Ekim'de yapılan devlet başkanlığı seçim sonucunun yüksek mahkemece onaylanması oturumunda üniformasını çıkaracağını söyledi. Ancak olağanüstü halin kaldırılması için takvim vermedi.

ABD'nin radikal İslamcılarla mücadelesinde en önemli müttefiki Müşerref'e yönelik uluslararası baskı da sürüyor.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon ve ABD Başkanı George Bush olağanüstü hal uygulamasına son verilmesini istedi.

İngiliz Milletler Topluluğu da, 22 Kasım'a dek olağanüstü hali kaldırmazsa, Pakistan'ı üyeliğini askıya almakla tehdit etti. Pakistan bu talepleri reddetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious