Butto'nun öldürülmesine gizli bir rapor mu neden oldu?

Butto'nun öldürülmesine gizli bir rapor mu neden oldu?.22377
  • Giriş : 05.01.2008 / 05:25:00
  • Güncelleme : 05.01.2008 / 00:26:57

Botto'nun ölümüne, partisinin istihbaratına dayandırarak hazırladığı rapor mu sebep oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Pakistan'ın Ravalpindi kentinde suikaste kurban giden Benazir Butto’nun ölümüne, lideri olduğu Pakistan Halk Partisi tarafından gizli servisler ve güvenlik birimlerindeki kaynaklardan elde edilen istihbaratla hazırlanan, ‘2007 Seçimlerine Hile Karıştırmak İçin Askeri Rejimin Stratejisi’ adlı 39 sayfalık kırmızı kaplı raporun neden olduğu ileri sürüldü. Raporun, suikast akşamı Benazir Butto tarafından yemekte buluşacağı Amerikalı senatörler Arlen Specter ve Patrick Kennedy'e vereceği belgeler arasında olduğu iddia edildi. Benazir Butto'nun ölümüne neden olduğu öne sürülen söz konusu raporu Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref'in dahi görmediği belirtildi.

"MUHALİFLER ORTADAN KALDIRILACAK"

Benazir Butto'nun Amerikalı senatörlere vermeyi planladığı dosyadaki ‘Demokrasinin Sağlanması İçin İttifak’ tarafından hazırlanan 14 sayfalık ‘Şeffaf Seçimleri Sağlama Adımları’ adlı öneri paketi ayrıca dikkat çekiyor. Pakistan gizli servisinin seçim komisyonu ile birlikte seçimlere hile karıştırma hazırlıkları yaptığını ileri süren raporda, ‘güçlü muhalif adayların taciz edilmesi’ ve ‘ortadan kaldırılması’ gibi taktikler anlatılıyor.

"10 MİLYAR DOLARLIK HİLE"

İngiliz ve Amerikan basınında çıkan ‘ABD’nin Pakistan'a, terörle mücadelesine karşılık verdiği 10 milyar dolarlık para ve malzeme yardımının seçimlere hile karıştırılmasında kullanıldığı’ yolundaki haberlerin ise Butto'nun çantasındaki ‘Demokrasinin Yüzünde Başka Bir Leke’ adlı farklı bir rapordan çıktığı kaydedildi.

ÜLKEDE GİZLİ SERVİSLER CİRİT ATIYOR

Seçim kampanyaları sırasında muhalefetin, hükümetin ve taktiklerinin insafına kaldığına dikkat çeken rapor, muhalefetin tek savunma imkanının ancak basın kanalıyla mümkün olduğunu belirtiyor. Nüfus cüzdanlarını hazırlayan Pakistan Bilgi Merkezi NADRA'da seçimlerde kullanmak üzere sahte kimlikler çıkarıldığı ileri sürülüyor. Gizli servislerin kırsal bölgelerde seçimi kazanabilecek muhalif kişileri aday olmadan önce kaçırdığı ve aday listeleri kapandıktan sonra salıverildiklerini ortaya atan rapor, gizlilik duvarları arkasında faaliyet gösteren gizli servislerin emirlerinde büyük paralar olduğunu iddia ediyor. Raporda, güvenlik önlemlerinde devlete danışmanlık yaptıkları için gizli servislerin, kişiler hakkında politik bilgi topladıkları hatırlatılıyor.

MUHALİFLERE BÜYÜK GÖZALTI

Teröre karşı savaş çerçevesinde gizli servislerin daha gelişmiş sistemlere sahip olduğu, bu sistemleri politik amaçlarla kötüye kullandıkları, politikacıların, yasama organlarının telefonlarını dinledikleri ileri sürülüyor.
Haklarında özel istihbarat toplanan muhaliflerin taciz edildiği kaydedilirken, hükümetin muhalif adaylara baskı uyguladığına işaret ediliyor. Sistematik taktiklerle saygınlığıyla oynanan muhalifler canlarından beziyor.
Devlet kaynaklarının muhalefete karşı kullanıldığını anlatan rapor, bürokratlara baskı yapan gizli servislerin onlardan yalan ifade vermek gibi yasa dışı taleplerde bulunduğunu bildiriyor.

"MÜŞERREF'TEN ADİL SEÇİM BEKLENEMEZ"

Polis ve diğer güvenlik güçlerinin devletin maşaları olduğunu, basına muhalifler aleyhine bilgiler sızdırıldığını anlatan rapor, basını kullanarak muhalifleri kötüleme kampanyası üzerinde duruyor. Şeffaf seçim gerçekleştirebilmek için alınacak önlemlerle ilgili raporda, Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref'in askeri rejiminden adil bir seçim beklenilemeyeceği ileri sürülerek, gizli servis ISI'nın politik kanadının dağıtılması öneriliyor.
Rapordaki ‘gizli servislerin seçime nasıl hile karıştırabileceklerini’ değerlendiren Senatör Latif Khosa, “ISI, tüm Pakistan'daki bilgisayarları ele geçirebilecek bir bilgisayar sistemi kurduğundan seçim sonuçlarını tersine çevirebilir” endişesini dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious