Butto'nun ölümü ilginç bir kader birliğine neden oldu

Butto'nun ölümü ilginç bir kader birliğine neden oldu.9082
  • Giriş : 30.12.2007 / 12:46:00

Butto'nun ölümü sonrası ortaya çıkan 'bu kadar da olmaz' dedirtecek ilginç kader birliği.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Butto'nun uğradığı suikast sonucu öldürülmesi, ikisi de doktor olan bir baba ve oğul arasında ilginç bir kader birliğine de sebep oldu.

Pakistan eski Başbakanlarından Benazir Butto'nun uğradığı suikast sonucu öldürülmesi, ikisi de doktor olan bir baba ve oğul arasında ilginç bir kader birliğine de sebep oldu. Butto hastaneye kaldırıldıktan sonra kendisine müdahale eden doktor olan Mussadık Han isimli Pakistanlının babasının da 56 yıl önce ülkenin diğer bir eski Başbakanı olan Liyakat Ali Han'a suikast düzenlendikten sonra ona ilk müdahaleyi yapan kişi olduğu belirtildi.

Mussadık Han, Perşembe günü Rawalpindi'de gerçekleşen suikasttan sonra hastaneye getirilen Benazir Butto'ya ilk müdahaleyi yaptı ve hayatını kurtarmak için çabaladı. Mussadık Han'ın doktor olan babası Sadık Han da, Ekim 1951'de Pakistan Başbakanı Liyakat Ali Han Butto ile aynı parkta vurulduktan sonra hastaneye getirildiğinde ona müdahale eden doktor olmuştu. Parkın ismi de ölen Başbakanın ardından Liyakat Bağı (Parkı) olarak isimlendirilmişti.

Mussadık Han, bu tevafuku ise "Bu Allah'ın iradesi." şeklinde yorumladı. Benazir Butto kendisine getirildiğinde neredeyse ölmek üzere olduğunu aktaran Mussadık Han, "Nefes almıyordu. Kan basıncı ve kalp atışı da yoktu. Yeniden canlandırma (resüsitasyon) işlemi uyguladık. Çok çabaladık ama onu geri getiremedik." dedi.

Doktor Mussadık Han, "Elimden geleni yaptım. Başka ne söyleyebilirim? O (Butto) büyük bir liderdi, bizim liderimizdi" diye konuştu. Han, hükümetten yapılan açıklama gibi Butto'nun, patlamanın etkisiyle başını çarpması sonucu öldüğünü kaydetti.

Benazir Butto ve Liyakat Ali Han'ın öldürüldükleri parkta daha önce de Butto'nun babası Zülfikar Ali Butto 1979 yılında asılarak idam edilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious