Bütün akademisyenler başörtüsüne karşı değil

Bütün akademisyenler başörtüsüne karşı değil.13241
  • Giriş : 31.01.2008 / 17:41:00

Bir grup öğretim üyesi son günlerde tekrar tartışılmaya başlanan üniversitelerde kıyafet yasağını protesto etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

http://universitedeozgurluk.blogspot.com/ adresindeki internet sitesinde 'Kamuoyuna Duyuru' olarak yaptıkları açıklamada üniversitelerde özgürlük istediklerini belirten öğretim üyeleri, yayınladıkları bildiri metnini imzaya açtıklarını ve halkın desteğini beklediklerini ifade ettiler.

Bildiride şu ifade yer alıyor:

ÜNİVERSİTEDE ÖZGÜRLÜKLER KONUSUNDA KAMUOYUNA DUYURU

"Öğretim üyeleri olarak bizler kılık-kıyafet konusunda yıllardır uygulanan politikaları ve son günlerde yapılan tartışmaları yakından ve kaygıyla takip ediyoruz. Üniversitelerin düşünce, ifade, din ve inanç özgürlükleri ile eğitim ve öğretim gibi en temel insan hakları karşısında yasakçı değil özgürlükçü bir tavır alması gereken kurumlar olduğunu düşünüyoruz.

Üniversitelerimizin çağdaş uygar toplumlara yaraşır biçimde, özgürlüklerle ve bilim üretimiyle anılmasını istiyoruz. İstisnasız her demokratik ülkede olduğu gibi üniversitelerimizde de kılık-kıyafet serbestliğinin; hiçbir din, inanç, düşünce, ırk, grup ve cinsiyet ayrımı yapılmaksızın bütün öğrencilere tanınması gereğine inanıyor; aksi yöndeki tüm düzenleme ve uygulamalara bir an önce son verilmesini talep ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious