Bütün gözler bu toplantıda

Bütün gözler bu toplantıda.15919
  • Giriş : 14.08.2006 / 00:00:00

Financial Times gazetesi, Türkiye'nin Lübnan'a 2 ile 3 bin arasında asker göndermesinin beklendiğini kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Financial Times gazetesi, Lübnan'da sağlanacak ateşkesin ardından oluşturulacak uluslararası güce en geniş katılımın 5 bin askerle Fransa'dan beklendiğini, Türkiye'nin de 2 ile 3 bin arasında asker gönderebileceğini belirtti. Bu arada gelişmeleri değerlendirmek üzere Milli Güvenlik Kurulu (MGK) zirvesi öncesinde Başbakanlık'ta geniş kapsamlı bir toplantı yapılıyor.

Financial Times gazetesi, Türkiye'nin Lübnan'a 2 ile 3 bin arasında asker göndermesinin beklendiğini kaydetti.

İsrail-Lübnan gerginliğinde sağlanan ateşkesin ardından bölgeye gönderilmesi öngörülen uluslararası güç ile ilgili tartışmalar da alevlendi. Financial Times gazetesi, yaklaşık 15 bin askerden oluşması beklenen bu güce en geniş katılımın 5 bin askerle Fransa'dan beklendiği değerlendirmesinde bulundu.

İtalya'nın bu güce 2 ile 3 bin arasında askerle katılmasının düşünüldüğü aktarılan haberde, Türkiye, Malezya, Avustralya, Yeni Zelanda ve İspanya'nın da aynı şekilde katılım sağlamasının beklendiği kaydedildi.

Öte yandan gazetede yayınlanan bir başka haberde, Lübnan'daki eski Birleşmiş Milletler Barış Gücü temsilcisi Timur Göksel'in bölgeye gönderilecek uluslararası güç konusundaki soru işaretlerinin ortadan kalkması için ikinci bir Birleşmiş Milletler kararına ihtiyaç duyulduğunu söylediği aktarıldı.

BAŞBAKANLIKTA GENİŞ KATILIMLI TOPLANTI

Ay sonunda yapılacak Milli Güvenlik Kurulu (MGK) zirvesi öncesinde Başbakanlık'ta geniş kapsamlı bir toplantı yapılıyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan toplantı Genelkurmay Başkanlığı ve Dışişleri'nden üst düzey yetkililerin katılımı ile gerçekleşiyor. Toplantıda Lübnan'a asker gönderme ve PKK ile mücadele konuları ele alınıyor.

Toplantıya, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanısıra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ali Tuygan ve Genelkurmay Plan ve Prensipler Dairesi Başkanı Korgeneral Hilmi Akın Zorlu da katılıyor.


Toplantıda, Lübnan'da yürürlüğe giren ateşkes ile birlikte, Lübnan'a gönderilmesi plananlanan barış gücüne Türkiye'nin katkısı, PKK terörü ve Kıbrıs konusunun masaya yatırılması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious