Bütün güvenlik kamerası görüntülerine el konuldu

Bütün güvenlik kamerası görüntülerine el konuldu.16210
  • Giriş : 10.01.2008 / 17:33:00

Mahkeme kararıyla, tüm güvenlik kamerası görüntüleri tek kopya bırakıldı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DİYARBAKIR'da geçen perşembe günü 5'i öğrenci 6 kişinin ölümü, 67 kişinin yaralanması neden olan PKK saldırısında bombacı E.P.'nin de aralarında bulunduğu 7 kişinin sorgulaması devam ederken, olay yerindeki işyerlerinde bulunan tüm güvenlik kameralarının görüntülerine el konuldu. Savcılığın talimatıyla bu görüntülerin birer kopyası soruşturma dosyasına delil olarak konulurken, diğer kopyalar spekülasyonları önlemek için imha edildi. Diyarbakır Adliyesi önüne güvenlik gerekçesiyle personel dahil, araç parketmek yasaklandı.

Diyarbakır'daki bombalı saldırıyla ilgili soruşturmada yakalanan E.P.'nin verdiği bilgiler ışığında önemli bilgilere ulaşıldı. Halen gözaltında tutulan bombacı E.P ile L.P., M.P., M.P., F.P., F.A., V.Y.'nin Terörle Mücadele Şubesi'ndeki sorgulamaları devam ederken, ek gözaltı süresi alınması nedeniyle cuma günü nöbetçi savcılığa sevk edilecekleri belirtildi.

GÜVENLİK KAMERASI GÖRÜNTÜLERİ

Olay yerindeki işyeri, lokal, dersane, otel ve dernek binalarına ait güvenlik kameralarından elde edilen görüntülerle ilgili de inceleme tamamlandı.

Soruşturmayı yürüten Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, güvenlik kameralarından elde edilen görüntülerin, soruşturmanın ilerleyen aşamasında art niyetli kişiler tarafından kötü amaçla kullanılabileceği gerekçesiyle silinmesi yönünde nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi yedek hakimliğinden talepte bulundu.

Talebi inceleyen mahkeme, güvenlik kameralarından elde edilen olay yeri görüntülerinin bir kopyasının soruşturma dosyasında delil olarak saklanmasına, diğer tüm görüntülerin silinmesine karar verdi.

MUHTEMEL SALDIRILARA KARŞI ÖNLEM

Bu arada istihbarat birimleri, Diyarbakır'da olası ikinci bir terör saldırısına karşı tüm kamu kurum ve kuruluşlarını uyardı.

Özellikle terör davalarının görüldüğü Diyarbakır Adliyesi önüne savcılık ve mahkemelerde görevli personel dahil olmak üzere araç parkedilmesi yasaklandı. Bu çerçevede otomobil park edilen Adliye önündeki yollara çiçek saksıları bırakılarak araçların girişleri engellendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious