Bütün Türk cumhuriyetlerine vize kalkacak müjdesi

Bütün Türk cumhuriyetlerine vize kalkacak müjdesi.9904
  • Giriş : 20.07.2007 / 12:27:00
  • Güncelleme : 20.07.2007 / 12:34:34

Türkiye, komşularıyla geliştirdiği ekonomik, siyasi ilişkileri en üst düzeye çıkarmayı hedefliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ankara, bu amaca ulaşmak için dün önemli bir adım attı.
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, bütün Türk cumhuriyetleri ile vizenin kalkacağı müjdesini verdi. Kayseri'de seçim öncesi yabancı ve Türk basınının önüne çıkan Bakan Gül, toplantı sonrası Zaman'ın sorularını cevapladı. Gül, Türk cumhuriyetleri ile vizeyi kaldıracak kararnamenin imzaya açıldığını ve Köşk'e gideceğini söyledi. Tek taraflı olarak kalkacak vize uygulamasına göre Türk cumhuriyetlerinden Türkiye'ye vizesiz gelinebilecek. Bu uygulamanın komşu ülkelerle geliştirilen köklü ilişkilerin bir parçası olduğuna işaret eden Bakan Gül, süreci şöyle anlattı: "Son 3 ay içerisinde önce Körfez ülkelerindeki bütün büyükelçileri Türkiye'ye davet ettim. seçim kararı alınmadan önce. Bütün Körfez ülkelerini davet ettim. Onlarla bütün politikalarını görüştük. Nasıl daha çok onların sermayesini Türkiye'ye çekeriz? Nasıl yatırımlar artar? İlişkiler nasıl artar? Buna göre bir rapor çıkarttık. Ondan sonra bütün Balkan ülkelerindeki büyükelçilerimizi çağırdık. Sonra bütün Türk dünyasındaki büyükelçilerimizi çağırdık. Bir ay önce geldi hepsi. Bütün bunlarla uzun uzun konuştuk. Büyük projeleri konuştuk. İran ile doğalgaz falan bütün bunları konuştuk. Bazı şeyler kaçıyor elimizden. Onun üzerine bütün büyükelçileri enerji bakanımıza gönderdik. Neler eksik ne yapabiliriz, diye kararlar aldık. O kararların uygulanmasının neticesidir bu." Kuveyt, Suudi Arabistan, Gürcistan ile de vizelerin kaldırıldığını hatırlatan Gül, "Türkiye bütün Türklerin de bütün Müslümanların da ikinci evi haline geldi." diye konuştu. İran ile yapılan açılımın da bununla ilişkisi olduğunu belirten Gül, büyük bir enerji diplomasisi yürütüldüğünü kaydetti. Enerji Bakanı Hilmi Güler'in konuyla ilgili çok uğraştığını ifade eden Gül, "Büyük bir enerji diplomasisi yürütülüyor. Bunu neticesi olarak biz Türk cumhuriyetleri ile bütün vizelerin kaldırılmasını söyledik." dedi.

İkinci Mavi Akım olabilir

Komşuların tümü ile benzer ilişkiler geliştirmek istediklerini vurgulayan Gül, "Türkiye, bu bölgenin en cazip ülkesi, herkesin ikinci evi haline geldi . Büyük işadamları Türk vatandaşı oluyor. Komşularla ticaret 3 misli arttı. Bütün bunların etkisi var." şeklinde konuştu. Rusya ile ciddi stratejik ilişkiler yürütüldüğüne, aynı zamanda arada tatlı bir rekabetin de olduğuna işaret eden Gül, "Putin'in çok güzel bir tarifi var. Çok boyutlu işbirliği. Rusya ile işbirliğimize çok önem veriyoruz. Trakya üzerinden Bulgaristan, Yunanistan üzerinden Ege Denizi'ne boru hattı yapıyorlar, bizim de tabii başka tercihlerimiz oluyor. Biz Mavi Akım'ı yapıyoruz. Hatta Mavi Akım'ın ikincisi bile ileride gündeme gelebilir. Enerji giderek önem kazanacak." ifadelerini kullandı.

AKEL'den ümitli değilim

Güney Kıbrıs'ta AKEL liderinin başa gelmesi durumunda bu partiden ümitli olmadığını belirten Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, "Açıkçası çok ümitli değilim. Onun için bizim yapmamız gereken biz Kıbrıs Türklerinin ekonomisini güçlendireceğiz. Kıbrıs Türklerinin morali güçlenecek. Güvenini güçlendireceğiz. Türkiye ile Kıbrıs Türkleri arasındaki anlaşmaları kökleştireceğiz. Kıbrıs Türkleri Kıbrıs Rum kesimine imrenmeyecekler. Bu çok önemli. Daha önce imreniyorlardı. Çok güvenemiyorum AKEL'e." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious