'Büyük Buluşma' öncesi saygısızlık

'Büyük Buluşma' öncesi saygısızlık.15144
  • Giriş : 19.01.2009 / 10:20:00
  • Güncelleme : 19.01.2009 / 10:09:45

Başbakan'ın gelişi öncesinde Filistin bayraklarını açanları zorla salondan çıkartan organizatörler...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Brüksel'in 90 km doğusundaki Hasselt kentinde bulunan Ethias Arena'da düzenlenen 'Büyük Buluşma' adlı toplantı için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı bekleyen yaklaşık 12000 Avrupalı Türk heyecan içindeydi. Salonda tahmin edilebileceği gibi büyük bir coşku vardı. Başbakan'ın gelişi biraz gecikince bekleyiş uzadı. Tribünler, zaman zaman tempo tuttu. Sloganlar attı. İsrail'e yönelik protestolar salonda dalga dalga yayılmaya başladı.

Tam bu sırada, kalabalık içinden birkaç kişi Filistin bayrağı açarak İsrail'e yönelik protestolara destek vermek istedi. İşte ne olduysa bu arada oldu. Organizasyonun parçası olan bir grup güvenlikçi, Filistin bayrakları açanları uyardı, bayrakların kaldırılmasını istedi. Oysa salonda binlerce Türk bayrağının yanı sıra Azeri bayrakları da dalgalanıyordu. Sıra Filistin bayrağına gelince işin rengi değişti. Zorlama ile karışık, isteğe uymayanlara sert tepki verildi. Hatta bazı güvenlikçiler, Filistin bayrakları açmak isteyenleri tartakladı ve salondan zorla çıkarttı.

Erdoğan'ın gelişi öncesinde salonda zaman zaman Filistin leyhine sloganlar çoğalınca, kalabalığa yapılan anonslarla, heyecanın tek bir yöne kanalize edilmemesi, genel ortama uyulması çağrıları yapıldı. Hatta hoparlörlerden gelen müziğin sesi yükseltildi. Protestolar duyulmaz oldu.

Bu olayların ardından ve muhtemelen bütün bunlardan habersiz biçimde, salona gelen Başbakan Erdoğan, İsrail'e yönelik ağır ve net eleştirilerini ardı ardına sıraladı. Gazze'ye verdiği desteği açık ifadelerle ortaya koydu.
Erdoğan'ın eleştirileri ne kadar haklıysa, onun gelişinden önce Filistin bayrakları açarak Gazze'dekilere destek vermeye çalışanlara yapılan o kadar haksızdı.

Özetle manzaranın işaret ettiği durum şuydu; Filistin'e desteğini açık biçimde dile getiren bir Başbakan ve onun gelişi öncesinde, Filistin bayraklarını açanları zorla salondan çıkartan organizatörler. Burada Başbakan Erdoğan'ın mesajlarında samimi olduğunu esas almak durumundayız. Zira, son üç haftadır, İsrail'e karşı sesini en çok yükselten liderlerin başında Erdoğan geliyordu. O zaman, organizatörler neyi amaçlıyordu? Başbakan'ın söylemi ile organizatörlerin eylemleri arasında neden bu kadar fark oluştu? Kim neyi hedefliyordu?

Bu ne perhiz demek geliyor insanın içinden. Fincanı yapıp kulbunu bulmayanların bir harikası olarak da tanımlayabilirsiniz. Ama en azından, bunun, salondaki genel havaya ve yapılan açıklamalara hiç yakışmayan, kaba bir anlayışı olduğunu söylemek gerekiyor.

Ve tabii hatırlatmak, ''Beyler bayrak bir ulusun onurudur.'' Onu yasaklayıp, açanları salonlardan atamazsınız. Hele de o bayrağın insanlarına açıkça destek veren bir Başbakan'ın Avrupa'da yıllar sonra gerçekleştirdiği, bu denli büyük bir halk buluşmasında, buna hiç mi hiç hakkınız yok…

HABERTÜRK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*