Büyük buluşmanın sonucu: Ortak mücadele kararlılığı

Büyük buluşmanın sonucu: Ortak mücadele kararlılığı.14629
  • Giriş : 05.11.2007 / 22:46:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 02:05:17

1,5 saat süren Bush-Erdoğan görüşmesinden çokan sonuç "ortak mücadele kararlılığı" oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Erdoğan, ABD Başkanı Bush'la görüşmesinde, 17 Ekim tarihinde TBMM'nin, Hükümete sınır ötesi operasyon görevlendirmesi yaptığını, böyle bir operasyon gerçekleştirilirse bunun tamamiyle terör örgütü PKK'ya yönelik olacağını, asla sivilleri kapsamayacağını söyledi.

ABD Başkanı George W. Bush ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada Türkiye, ABD ve Irak arasında üçlü mekanizma kurulmasına karar verildiğini açıkladı.

Türkiye ile ABD'nin ortak düşmanı PKK'ya karşı Türk ve Amerikan ordularının sürekli temasta kalmasının ve istihbarat paylaşımının çok önemli olduğunu söyleyen Bush, terör örgütü PKK'nın ortak düşmanları olduğunu da sözlerine ekledi.

 

GÖRÜŞMEDEN NOTLAR

Görüşmeye; Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Egemen Bağış, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ertuğrul Apakan, Başbakanlık Başdanışmanı Ahmet Davutoğlu ve Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy da katıldı.

Görüşmeye, ABD tarafından ise Başkan Bush'un yanı sıra, Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice yurt dışında bulunduğu için ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Negroponte ile ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson katıldı.

Başbakan Erdoğan, görüşme öncesinde Roosevelt Salonunda Beyaz Saray Özel Defteri'ni de imzaladı.

Başbakan Erdoğan ve beraberindekiler, Beyaz Saray'a, giriş için planlanan kapısının karşısında yaklaşık 100 kişilik bir grubun gösteri yapması nedeniyle birbaşka kapıdan giriş yaptı

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious