Büyük depremin 'uyarıcı'sı

  • Giriş : 20.12.2006 / 00:00:00

İstanbul Teknik Üniversitesi Deprem Bilgilendirme Grubu, Gemlik Körfezi ve Balıkesir-Bayramdere depremlerinin, Marmara'da beklenen büyük deprem için “uyarıcı” olarak kabul edilmesi gerektiğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İTÜ-DEPBİL üyeleri Prof. Dr. Naci Görür, Prof. Dr. A. M. Celal Şengör, Prof. Dr. Okan Tüysüz ve Prof. Dr. Haluk Eyidoğan tarafından yapılan yazılı açıklamada, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve deprem Araştırma Enstitüsünün dün saat 21.15'te büyüklüğü 4.2, derinliği 10.7 kilometre olan bir deprem bildirdiği hatırlatıldı.

Depremin, Marmara Denizi'nin güney kıyısında Balıkesir Bayramdere mevkiinde olduğu kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:

"Depremin Gemlik Körfezi'nden Kapıdağ Yarımadası'na kadar kıyıya paralel olarak uzanan ve Kapıdağ Yarımadası'ndan itibaren karaya çıkarak Gönen civarına doğru devam eden Güney Marmara Fay Sistemi üzerinde meydana geldiği anlaşılmaktadır. Bu fayın doğu devamı üzerinde Gemlik Körfezi'nde 24.10.2006 tarihinde de 5.2 büyüklüğünde bir deprem oluştuğu bilinmektedir. Fayın Gemlik Körfezi'nden daha doğuya doğru, kara üzerindeki devamı ise İznik Gölü ve Pamukova'dan geçerek Mudurnu Çayı'na kadar uzanmakta ve 1957 deprem kırığına birleşmektedir. Bu doğu kesim üzerinde 500 yılı aşkın süredir yıkıcı bir deprem gelişmemiştir.

Gerek yukarıda sözü edilen son iki deprem, gerekse daha önce bölgede meydana gelmiş olan depremler, Marmara'da beklenen büyük deprem için yeni bir uyarıcı olarak kabul edilmeli ve bu depremin yaratacağı hasarın önlenmesi için gerekli önlemler zaman geçirmeksizin alınmalıdır.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious