Büyük doğal gaz ihalesi Temmuz'da

  • Giriş : 05.05.2007 / 00:00:00

Çukurova bölgesinin doğal gaz dağıtım ihalesi Temmuz ayında yapılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kapsadığı bölge ve ekonomik hacim olarak Türkiye'nin en büyük doğal gaz dağıtım bölgesi olan ve Çalık, Sabancı, Zorlu gibi büyük şirketlerin iddialı şekilde hazırlandığı Çukurova bölgesinin doğal gaz dağıtım ihalesi Temmuz ayında yapılacak.

Adana ve Mersin ile Osmaniye, Ceyhan, İskenderun, Tarsus, Dörtyol gibi 13 ilçenin yanı sıra en son Hatay'ın dahil edilmesi ile ekonomik büyüklüğü daha büyüyen ve tüm Çukurova bölgesini kapsayan ihale sonunda bölgeye 500 milyon dolarlık yatırım yapılması bekleniyor.

Yaklaşık 3 milyon kişiye doğal gaz ulaştıracak olması ve yıllık 3 milyar metre küp doğal gaz tüketimi ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) bu zamana kadar yapacağı en büyük doğal gaz dağıtım lisansı ihalesi için sona yaklaşılıyor.

İhale için 12 şirket başvururken, bu şirketler arasında daha önce Bursa'nın doğal gaz dağıtım özelleştirme ihalesini kazanan, Kayseri dağıtım şirketini satın alan Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı'nı geliştiren Çalık Grubu'nun yanı sıra daha önce yapılan en büyük ihale olan Edirne, Tekirdağ, Kırklareli ihalesini kazanarak Trakya bölgesinin doğal gazını dağıtan Zorlu Grubu ile Adana ve civarında önemli yatırımları olan Sabancı Grubu yarışacak.

İhale için Ciner Grubunun ortak olduğu Akpet ve Türkiye'nin en çok doğal gaz ihalesi kazanan Aksa Grubu da başvurdu.

-4 ŞEHİR VE 13 İLÇEYİ KAPSIYORLAR-

Enerji uzmanları, Çukurova doğal gaz dağıtım bölgesini kapsayan 4 şehir ve 13 ilçede toplam 800 binin üstünde konutta 3 milyonu aşkın abonenin doğal gaz kullanma potansiyeli olduğunu hesaplarken, sıcak iklime sahip bölgenin ihalesini asıl cazip kılan unsurun ise sanayi tüketim potansiyeli olduğunu belirtiyorlar.

Bölgede halen 2 milyar metre küp civarında bir sanayi tüketimi bulurken, konutlarla birlikte ihaleyi 30 yıllığına kazanacak şirketin ilk yıllarda 3 milyar metre küpün üzerinde doğal gaz satarak 500 milyon doların üzerinde yatırım yapması bekleniyor.

-EPDK BAŞKANI GÜNAY-

EPDK Başkanı Yusuf Günay, özellikle bölgenin yüksek sanayi potansiyeli ve Ceyhan bölgesinin enerji merkezi olmasının ihaleye ilgili arttırdığını belirterek, şunları söyledi:

''Bölgenin ekonomik büyüklüğü nedeniyle ciddi şirketlerin ihaleye katılmasını esas aldık ve ihaleye giriş için 10 milyon YTL sermaye şartı getirdik. Ülkemizin önemli şirketleri yeterlilik için başvurdu. İhaleye başvurup yeterlilik kazanacak şirketlerin tamamına yakınının ihaleye katılmasını ve ihalede kıyasıya bir yarışın yaşanmasını bekliyoruz.

Bugünlerde uzmanlarımız dağıtım bölgesi kapsamında yer alan ve BOTAŞ'a ait olup ihale sonunda şirketlere devredilecek tesislerin tespiti ile bunların ekonomik büyüklükleri hakkında çalışıyor. Buna göre ihale şartnamesini oluşturup satışa çıkaracağız. Bu arada başvuranlar arasında yeterlilik kazanacak şirketleri de belirleyeceğiz. İhaleyi Temmuz ayında sonuçlandırmayı planlıyoruz.''

Çukurova bölgesi doğal gaz dağıtım ihalesinin EPDK tarafından yapılacak 51. ihale olacağını da belirten Günay, ''Bu en büyük ihalemiz olacak ve bu ihale ile 4 yılın sonunda Türkiye'nin tamamına yakınının doğal gaz dağıtım işini bitirmiş olacağız'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious