Büyük Kaçış'ın planlayıcısı öldü

Büyük Kaçış'ın planlayıcısı öldü.9824
  • Giriş : 07.08.2008 / 21:16:00

Savaş zamanında Alman cezaevinden toplu kaçış planına yardım eden ve ''Büyük Kaçış'' filmine esin kaynağı olan Eric Dowling, 92 yaşında öldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Eric Dowling'in oğlu Peter Dowling, babasının 93. yaşgününden 1 gün önce 21 Temmuz'da, İngiltere'nin Bristol kenti yakınlarındaki bir huzurevinde öldüğünü söyledi.

24 Mart 1944 tarihinde 76 mahkum, Stalag Luft III Cezaevi kampından kaçmıştı. Kaçan kişilerden 3'ü yakalanmış, 50'si ise daha sonra gelecekteki girişimlerden caydırmak amacıyla Adolf Hitler'in emriyle kurşuna dizilmişti.

Kaçma girişimi, savaşın en bilinen olaylarından biri ve Steve McQueen ile Richard Attenborough'un başrolünü oynadığı 1963 yılı yapımı ''Büyük Kaçış'' filmine esin kaynağı olmuştu.

Dowling, kaçışta önemli bir rol oynamıştı. Kod adları Tom, Dick ve Harry olan 3 kişiden, kaçış tünelinin kazılmasına yardım ettiği için ''Digger'' lakabı takılan Dowling, aynı zamanda belgelerin sahtesini yapmış ve haritalar çizmişti.

Mahkumlar, 1 yıldan fazla bir süre gizlice yerin altına 9 metrelik tünel kazmış, bu tünelleri yataklarla kapatmışlardı.

Dowling, soğuk bir gecede kaçma girişimi için aralarında kura çekilecek 200 mahkum içinde bulunmuyordu. Alman gardiyanlar firarı farkettiği zaman 76 kişi kaçmıştı.

1915 yılında İngiltere'de doğan Dowling, Kraliyet Hava Gücü'nde pilot olarak 29 göreve katılmıştı. 1942 yılında vurulan Dowling, Almanya'nın kuzeyindeki Sagan yakınındaki (şimdi Polonya'nın Zagan kenti) cezaevi kampına gönderilmişti.

Dowling, savaştan sonra uçak kazası araştırmacısı olarak ve daha sonra ''British Aerospace'' firması için süpersonik Concorde jetleri üzerinde çalışmıştı.

Eşi Agnes Marie'yi 1997 yılında yitiren Dowling'in, bir kızı ve bir oğlu bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*