Büyük maraton ÖSS sona erdi

Büyük maraton ÖSS sona erdi.16137
  • Giriş : 15.06.2008 / 12:45:00
  • Güncelleme : 15.06.2008 / 12:48:52

Yüz binlerce öğrencinin kaderini belirleyecek sınav sona erdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

HABER AKTÜEL - İyi bir üniversiteyi kazanarak hayatına yön vermeyi planlayan binlerce öğrencinin katıldığı Öğrenci Seçme Sınavı maratonu sona erdi.

 

Sınav sonuçlarının, 10–15 Temmuz 2008 tarihleri arasında açıklanması planlanıyor.

 

ÖSS puan hesaplama formülü için tıklayın!

 

Türkiye'de 1 milyon 530 bin adayın katıldığı ÖSS sabah saat 09.30'da başladı. Sınav için sabahın erken saatlerinden itibaren öğrenciler okulların yolunu tutarken, anne babaların çocuklarından daha heyecanlı oldukları gözlendi.

 

Sınav sonuçlarının, 10–15 Temmuz 2008 tarihleri arasında açıklanması planlanıyor.

 

Sınav salonlarına adaylar saat 08.30 itibariyle alınırken, öğrencilerin ÖSS giriş belgeleri ve kimlikleri kontrol edildi. İstanbul Üniversitesi'nde ve sınav merkezlerinde başörtülü öğrenciler kendileri için ayrılan bir kabinde başlarını açarak sınav salonlarına girebildi.

 

Adaylar, büyük bir heyecanla bekledikleri sınava, velileriyle veya yakınlarıyla birlikte geldi. Erken saatlerden itibaren okul bahçelerinde sınav saatini beklemeye koyulan adaylar, sınav için son hazırlıklarını yaptılar.

 

Adaylar, saat 08.45'den itibaren kimlik kontrolleri yapılarak sınav salonlarına alınmaya başlandı. ÖSS'de bu yıldan itibaren ''cep telefonu yasağı'' da getirildiği için, adaylara ''cep telefonu kontrolü'' de yapıldı.

 

Salona yerleştirme işlemleri tamamlandıktan sonra salon başkanı sınavda uyulacak kuralları hatırlattı test sorularını yanıtlamada kullanılacak cevap kağıtları ile soru kitapçıkları dağıtıldı.

 

Fiziksel engelli 2 öğrenci, ÖSS'ye gireceği okullara İstanbul Büyükşehir Belediyesi Özürlüler Müdürlüğünün (İSÖM) özel servisi ile götürüldü.

 

İSÖM, toplu taşıma aracından yararlanamayan ve Alo 153'ü arayarak telefon kaydını yaptıran engelli üniversite adaylarını, özel araçlarla evlerinden alarak sınav merkezlerine taşıdı.

 

Kas erimesi nedeniyle 22 yaşından sonra tekerlekli sandalye ile yaşayan 46 yaşındaki Kerim Yavuz da (46) İSÖM'un temin ettiği özel asansörlü servis minibüsü ile Esenler Başakşehir'deki evinden alınarak, sınava gireceği İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Adalet Yüksek Okulu binasına götürüldü.

 

Yavuz, İSÖM'ün bu hizmetinden çok memnun olduğunu belirterek, ''Bu zamana kadar hakkımız olduğu halde, Türkiye'nin imkansızlıkları yüzünden okuyamadık. Belediye bize bu şekilde hizmet veriyor. Kısmet olursa sınavı kazanıp İstanbul Üniversitesinde bir bölüm okumak istiyorum'' dedi.

 

Kerim Yavuz, sınava gireceği Hukuk Fakültesi Adalet Yüksek Okulu'nda engelli asansörü olmadığı için giriş basamaklarını, sınav görevlileri ve polis memurlarının yardımı ile çıktı.

 

Bu arada, fiziksel engelli Özlem Göksoy da Kağıthane'deki evinden yine özel asansörlü servisi aracı ile alınarak, sınava gireceği Beşiktaş Mustafa Kemal İlköğretim Okulu'na götürüldü.

 

Yavuz ve Göksoy, sınavın ardından özel servis minibüsü ile evlerine bırakılacak.

 

-TESTLERİN KAPSAMLARI VE YÜZDELERİ-

 

Sınavın, ortak müfredattan oluşan ilk bölümünde Türkçe testinde Türkçe'yi kullanma gücü ile ilgili sorular, Sos-1'de sosyal bilimlerdeki temel kavram ve ilkelerle düşünmeye dayalı sorular (Tarih yüzde 43, coğrafya yüzde 34, felsefe yüzde 23 oranında), Mat-1'de matematiksel ilişkilerden yararlanma gücüyle ilgili sorular, Fen-1'de fen bilimlerindeki temel kavram ve ilkelerle düşünmeye dayalı sorular (Fizik yüzde 43, kimya yüzde 30, biyoloji yüzde 27) soruldu.

 

Sınavın alan testlerini kapsayan ikinci bölümünde de Ed-Sos alanında Türk dili ve edebiyatı (Edebi metinler dahil - yüzde 57), Türkiye coğrafyası (yüzde 27), psikoloji (yüzde 16) soruldu.

 

Sos-2'de tarih (yüzde 43), ülkeler coğrafyası (yüzde 23), sosyoloji (yüzde 17), mantık (yüzde 17),  Mat-2'de matematik yüzde 70, geometri yüzde 30 oranında, Fen-2'de ise yüzde 43 fizik, yüzde 30 Kimya ve yüzde 27 biyoloji soruları soruldu.

 

Dil alanında da kelime ve dil bilgisi (yüzde 25), çeviri (yüzde 15) ve okuduğunu anlama (yüzde 60) soruları yer aldı.

 

-PUANLARIN KULLANILACAĞI YERLER-

 

Sınav sonuçları, temmuz ayının son haftasında açıklanacak. Sınavın 120 soruluk ilk kısmını yanıtlayan, yani EA-1, Söz-1 ve Say-1 puanı olan adaylar, meslek yüksek okullarını (Sınavsız geçişten sonra boş kalan kontenjanlara yerleşebilmek için), açık öğretim ön lisans programlarını, Açık öğretim lisans programlarını (İngilizce Öğretmenliği hariç) ve özel yetenek sınavı sonuçlarına göre öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecekler.

 

Bu puanlar, ayrıca mesleki ve teknik orta öğretim kurumlarından mezun olanların kendi alanlarında ek puanla girilen yüksek öğretim programlarına (Mesleki eğitim fakültesi, teknik eğitim fakültesi, endüstriyel sanatlar eğitim fakültesi, ticaret ve turizm eğitimi fakültesi, ilahiyat fakültesi; eğitim fakültelerinin bilgisayar ve öğretim teknolojileri, okul öncesi, anaokulu, üstün zekalılar, zihin engelliler, görme özürlüler ve işitme engelliler öğretmenlikleri; sağlık yüksek okulu, turizm işletmeciliği ve otelcilik yüksek okulu, turizm ve otel işletmeciliği yüksek okulu, endüstriyel sanatlar yüksek okulu, sivil havacılık yüksek okulu, uygulamalı yabancı diller yüksek okulu, bankacılık ve sigortacılık yüksek okulu, uygulamalı bilimler yüksek okulu ve bu türdeki okullara yerleşmek amacıyla kullanılacak.

 

Say-2, Söz-2 ve EA-2 puanları da mesleki ve teknik orta öğretim kurumlarından mezun olanların kendi alanlarındaki ek puanla girilen yüksek öğretim programları ile açık öğretim lisans programları dışındaki 4 ve daha fazla yıllık lisans programlarına giriş amacıyla kullanılacak.

 

Dil puanı da sadece yabancı dil ağırlıklı puanla öğrenci alan tüm lisans ve ön lisans programları için geçerli olacak.

 

Üniversitelerin yabancı dil bölümlerinde okumak isteyen adaylar, 15 Haziranda yapılacak ÖSS'nin yanı sıra 22 Haziran Pazar günü yabancı dil sınavına katılacaklar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious