Büyük Okyanus'ta 7.8 büyüklüğünde deprem

Büyük Okyanus'ta 7.8 büyüklüğünde deprem.4636
  • Giriş : 02.04.2007 / 00:00:00

Büyük Okyanus'un güneyindeki Solomon Adaları açıklarında meydana gelen Richter ölçeğine göre 7.8 büyüklüğündeki depremin ardından tsunami alarmı verildi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Şu ana kadar 2 kişinin öldüğü, en az birkaç kişinin kaybolduğu bildirildi.

Yetkililer, ilk olarak en az 8.0 büyüklüğünde olduğu belirtilen deprem için Pasifik çemberinde bulunan Endonezya, Papua Yeni Gine ve Avustralya için tsunami uyarısı verildiğini ve bölgede büyük panik yaşandığını açıkladı. Depremin neden olduğu dev tsunami dalgasının ülkenin güneybatı kıyılarını vurduğu belirtilirken, ülkenin güneyindeki Gizo adasını vuran tsunamiden dolayı iletişim hatlarının kesildiği ve bir hastanenin de aralarında bulunduğu 60 binanın hasar gördüğü kaydedildi. Evlerini tsunami dalgalarının bastığı yerel halkın büyük panik içinde yüksek yerlere koştuğu ve 2 bin kişinin evlerini terk ettiği ifade edildi. Gizo'yu vuran tsunami dalgalarında 12 yaşındaki bir kız ile evinde mahsur kalan bir yaşlı kadının boğularak öldüğü bildirildi.

Hawaii'deki Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi, pazar günü yerel saatle 06.40 (TSİ 22.40)'da meydana gelen depremin merkezinin Pasifik Ateş Çemberi olarak bilinen bölgede yer alan Solomon Adaları'nın başkenti Honiara'nın 350 kilometre kuzeybatısı olduğunu açıkladı.

Adadaki yerel halk ise çok büyük tsunami dalgalarını görmediklerini, dalgaların deniz seviyesinden 4-5 metre yükseklikte olduğu söyledi. Yetkililer, bölgede dev tsunami dalgalarına karşı halkın tahliye edildiğini bildirdi. Tsunamiden dolayı ayrıca Mono adasında 4 kişinin kayıp olduğu da açıklandı.

AVUSTRALYA'DA FERİBOT SEFERLERİ DURDURULDU

Depremin hemen ardından Avustralya ve Japonya için tsunami alarmı verilirken, Avustralya'nın doğu kıyılarındaki feribot seferleri olası dev tsunami felaketine karşı durduruldu.

Avustralya ve Japonya'daki Jeoloji ajansları depremin büyüklüğünü 8.1 olarak ölçerken, ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS), ilk ölçümlerinde depremin büyüklüğünün Richter ölçeğine göre önce 7.6, ardından 8.0 olarak revize etmişti. USGS, depremden 7 dakika sonra adanın batısında 6.7 büyüklüğünde bir artçının oluştuğunu duyurdu. Denizin 10 kilometre altında meydana gelen depremin büyüklüğünü, Japon Kyodo Haber Ajansı 7.8 olarak duyurmuştu.

Solomon Adaları, oksijen tüpüyle dalma alanında bir turizm merkezi olarak biliniyor ve kereste ve bambu'dan yapılmış evlerin çoğunluğu dağlık alanlarda bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious