Büyük Ortadoğu Projesi'nin amacı Büyük İsrail Projesi'dir

  • Giriş : 30.05.2006 / 00:00:00

İstanbul'da biraraya gelen "Müslüman Toplulukları Birliği", 3 gün süren toplantılarının ardından bir sonuç bildirgesi yayımlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi'nin(ESAM) Grand Cevahir Otel'de düzenlediği ve 3 gün süren toplantılara eski Başbakan Necmettin Erbakan'ın yanı sıra, Sudan eski Cumhurbaşkanı Mareşal Muhammed Swar Ez Zeheb, Pakistan İslam Partisi Genel Başkanı Qadi Husain Ahmad, Malezya İslam Partisi Genel Başkanı Hajıi Abdul Bin Haji Awang, Mısır Hukukçular Baro Başkanı Seyful İslam El Benna, Kuveyt Efkaf eski Bakanı Yusuf El Hac, Tacikistan Kurtuluş Partisi'nden Seyyid Abdullah Nuri, Lübnan eski Milletvekili Fethi Yeken, İran eski Sanayi Bakanı Şems Ardakani ile 120'ye yakın yektili katıldı.

Recai Kutan, yaptığı açıklamada, İslam dünyasının mevcut potansiyelini harekete geçirecek ve karşılaşılan sorunların çözümüne yönelik olarak bildirgeyi hazırladıklarını dile getirdi. Kutan, "Yeryüzünde fesat çıkartan ve dünya barışını tehdit eden ırkçı-tekelci mihraklara karşı dayanışma zamanın geldiği, bütün Müslümanların, ezilen mazlum milletlerin ve kitlelerin birleşerek ortak tavır alma günü olduğu vurgulandı." dedi.

Recai Kutan, "Yeni Dünya Düzeni"nin 1990 yılından itibarden yürürlüğe konulduğunu belirterek, "Bu küresel projenin ana unsuru olarak 'Genişletilmiş Büyük Ortadoğu Projesi' süratle hayata geçirilmiştir. Aslında bu projenin esas amacı İsrail'in bölgeledeki artan yayılmacı politikaları ile örtüşerek bir anlamda Büyük İsrail Projesi şekline dönüşmüştür." şeklinde konuştu.

Bugün İslam aleminin bir bölümünün emperyalist güçler tarafından işgal altında olduğunu öne süren Kutan, her gün yüzlerce masum insanın öldürüldüğünü kaydetti. Yeryüzünde barışın temin edilmesinin Ortadoğu'da barışın sağlanamsına bağlı olduğunu söyleyen Kutan, "Bunun ilk şartı da Filistin devletinin tam bağımsızlığına kavuşması ve esas sınırlarına yeniden sahip olmasıdır. Mescid-i Aksa'nın özgür olmadığı bağımsız Filistin'den bahsedilemez." ifadelerini kullandı.

Recai Kutan alınan karara göre merkezi İstanbul'da olan "Hak ve Adalet Vakfı"nın kurulacağını dile getirdi. Bu vakfın dünyada ve İslam alemenideki insan hakları mağdurlarını izleyeceğini, ilgili devletler nezdinde girişimde bulunacağını kaydetti. Bu vakfın istişare meclisinde İslam ülkelerini temsil eden tanınmış, saygın alimlerin yer alması gerektiğini belirten Kutan, "Her çeşit hak ihlali tespit edilmeli ve giderilmesi için girişimlerde bulunulmalı" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious