Büyük sır için Everest'e ikinci tırmanış

Büyük sır için Everest'e ikinci tırmanış.7324
  • Giriş : 11.06.2007 / 19:05:00

Tırmanış 14 Temmuz'da tamamlanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dünya dağcılık tarihinin en büyük sırlarından birinin çözülmesi için sekiz yıl sonra Everest zirvesine ikinci tırmanış yapılıyor.

Californialı dağcı Conrad Anker ve Eric Simonson-Dave Hahn ekibinin 1999'daki tırmanışında, İngiliz dağcı George Mallory ve Andrew Irvine'in 1924 yılında dünyanın en yüksek zirvesi Everest'i fethettikleri gösterilmek istendi, ancak kesin kanıt bulunamadı.

Himalaya sıradağları doruğu Everest'e 29 Mayıs 1953'te ilk çıkanlar Yeni Zelandalı Sir Edmund Percival Hillary ile onun Şerpa halkından rehberi Tenzing Norgay'dı.

Onlardan 29 yıl önce İngiliz Mallory ve Irvine zirveye 270 metre kala kayboldu. Mallory'nin donmuş cesedi 1999'daki tırmanışta bulundu. Ceset, Kızılderili geleneğine göre orada bırakıldı. Irvine'in naaşı ise bulunamadı.

Everst'in Tibet-Çin tarafında, tırmanması en zor yamacında bugün başlayan ve 14 Temmuz'da tamamlanacak tırmanışta Mallory ve Irvine'in "doruktan inerken öldüklerine dair kanıt" aranıyor.

Mallory'nin donmuş bedenini 1999'da bulan Amerikalı dağcı Conrad Anker, Mallory'nin el yazması notlarını, çakısı, kullandığı ipi ve rakım ölçer aygıtı bulmuş, çok aranan fotoğraf makinesini ise bulamamıştı.

Bugünkü ekipten Anker gibi Amerikalı dağcı Andy Politz, Mallory ve Irvine'in zirveden dönerken kaybolduklarını düşünüyor. Mallory ve Irvine'in gerçekten Everst'e 274 mesafede bulundukları saptanmıştı. Irvine'in buz baltası 1933'te bulunmuştu.

Mallory'nin bedeni, 8 bin 850 metrelik doruğun sadece 600 metre aşağısında bulundu.

Irvine nerede öldü?

1999'daki keşif heyetinde görev alan ve Mallory üzerine araştırma yapan tarihçi ve dağcı Alman uzman Jochen Hemmleb, Çinli dağcı Vang Hungbao'nun, kimliğini bilmeden Mallory için 1975'te açıkladığı bilgilerden yola çıkarak, İngiliz dağcının ölmüş olabileceği yeri hesapladı.

Everest zirvesine 600 metre mesafede kar terasında bulunan cesedin civarında fotoğraf makinesini araştıracak bugünkü ekip, şimdiye kadar Everest'teki en yüksek ve en uzun süreli kampı da yeniden kurmuş olacak.

Yeni Zelanda'nın Wellington kentinde 8 yıl önce açıklama yapan Everest fatihi 88 yaşındaki Sir Edmund Hillary, kendisi ile Tenzing Norgay'a ait rekorun "geriye dönüş zamanlı olarak" kırılıp kırılmadığının hiçbir zaman aydınlatılamamasının ihtimal dahilinde olduğunu belirtiyordu.

Edmund Hillary, 1999'da zirvenin çok yakınında bedeni bulunan George Mallory ile arkadaşı Andrew Irvine'in, 8 Haziran 1924 tarihinde, kendilerinden 29 yıl önce doruğa ayak basmış olabileceklerini kabul ediyor ve "Kullandıkları fotoğraf makinesi bulunsa da, ondan faydalanılamadığı takdirde, onların zirve fatihleri olup olmadığını belki hiçbir zaman bilemeyeceğiz" diye ekliyordu.

Sir Edmund, "Dünya doruğunun ilk fatihi Mallory olabilir" diyerek, hiçbir kişisel gurur taşımadığını da gösterdi.

1999'a kadar 46 yıl boyunca Sir Edmund, "Tenzing ile beraber aynı anda doruğa ayak bastık" dedi.

'View from the Summit'

'View from the Summit' (Zirveden Manzara) adlı kitabında Sir Edmund, "Ne Tenzing, ne de ben, 'ilk ayak basma' üstüne birşey düşündük" diyor.

Sir Edmund, kitabında, 54 yıl önceki 29 Mayıs gününü şöyle hatırlıyor:

"Tenzing'in önünde doruğa doğru adım atıyordum. Düzce, apaçık, karlı alana ulaştık. Hiçbir yönde koyu lacivert gök dışında görünüm kalmamıştı. Her ikimizin içini engin tatmin, hoşnutluk hazzı kapladı: Dünyanın tepesine çıktığımızı idrak etmiştik."

Mallory-Irvine ekibinden sağ kalanlar, Mallory'nin 1924'te zirveye 274 metre yaklaşmış olduğunu, tam o sırada Mallory ile onu arkadan izleyen Irvine'in yoğun bulutlar içinde kaybolduklarını anlatıyor.

Adını İngiliz jeodezi uzmanı Sir George Everest'ten (1790-1866) alan Everest Dağı'nın Tibet dilindeki adı Çomolungma. Anlamı 'Dünyanın Ana Tanrıçası' olan Çomolungma'nın, dünya üzerindeki en yüksek doruk olduğu, Hindistan kadastro idaresince 1852 yılında yapılan ölçümlerle belirlendi.

1852'den sonra Çomolungma için kullanılan '15. Doruk' adı, 1830-1843 arasında Hindistan'ın kadastro işlerini yöneten Sir George Everest'in anısına, 1865 yılında değiştirildi.

Çok genç dağlar olan Himalayalar'ın, Orta Pleyistosen döneminden (1.5 milyon yıl önce) bu yana en az 1500 metre yükseldiği belirlendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious