Büyük sır KKTC'de çözülüyor

  • Giriş : 09.11.2008 / 10:16:00

Asrın en büyük deneyinin tüm sırları KKTC'de deşifre ediliyor. Saniyede 12 trilyon işlem yapan bilgisayar devrede.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

'Asrın deneyi' olarak nitelendirilen 'Bing Bang'in (Büyük patlama) sırları Kuzey Kıbrıs'taki Yakın Doğu Üniversitesi'nde kurulu süper bilgisayarlarda çözülüyor.

Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi'nden (CERN) YDÜ'deki Süper Bilgisayar'a gelen deney sonuçları, burada bilim adamları tarafından incelendikten sonra yeniden CERN'e gönderiliyor. Dünya'daki sayılı bilgisayarlardan olan Süper Bilgisayar saniyede 12 trilyon işlem yapıyor. YDÜ'nin 8 milyon dolara IBM'ye yaptırdığı bilgisayarın aynısından yaptırmak için harekete geçen Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne ise AB'den olumsuz yanıt geldi. AB, Güney Kıbrıs'a 'Bilimsel çalışmalarınız için yeni bilgisayara ihtiyaç yok Kuzey'dekini kullanın!' cevabı verdi.

ŞİRKET SIRLARI SAKLANIYOR

Türkiye'deki bütün bilgisayarlardan 6 kat daha güçlü olan Süper Bilgisayar, KKTC hükümetinin öngörüsüyle geçen yıl alındı. Ortadoğu ve bölgede eşi bulunmayan bilgisayar, 12 trilyon matematik işlemini bir saniyede yapabiliyor. Kanser ve gen araştırmaları da yürütebilen bilgisayar, YDÜ'deki Teknoloji Merkezi'nde konuşlandırıldı. Merkezin Başkanı Ali Erdinç Köroğlu ve Bilişim Uzmanı Tümer Garip, merkezin dünya üniversitelerinden bilim adamlarının yaptığı araştırmaların yanında TBMM'nin tutanakları, İş Bankası da dâhil büyük şirketlerin sırlarının merkezde saklandığı bilgisini veriyor.

1 SANİYEDE DVD KOPYALIYOR

CIA ve dünya istihbaratının önemli güvenlik sistemleri benzeri bir güvenlik ağıyla korunuyor. 1280 adet işlemcisi bulunan teknoloji harikasının 160 ayrı ünitesi ve aksaklıklara karşı yedekleme sistemi bulunuyor. 1 DVD'yi 1 saniyede çekiyor.

Yenişafak

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*