Büyük Usta'nın son eseriyle yeniden...

Büyük Usta'nın son eseriyle yeniden....17883
  • Giriş : 23.04.2009 / 10:54:00

Mimar Sinan'ın son eseri olan, Üsküdar'daki Valide-i Atik Külliyesi, geleneksel süsleme sanatlarımızın merkezi olarak yeniden kapılarını açıyor. Buranın bir özelliği de...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Mimar Sinan'ın son eseri olan ve ünlü şairimiz Yahya Kemâl Beyatlı'nın meşhur dizelerini yazdığı Valide-i Atik Külliyesi, geleneksel süsleme sanatlarımızın yaşadığı ve gelecek kuşaklara aktarıldığı bir merkez olarak hizmete açılıyor.

Üsküdar Belediyesi ve Nakkaş Semih İrteş'in katkılarıyla restore edilen Valide-i Atik Külliyesi'ndeki Nakkaş Tezyini Sanatlar Merkezi'nin açılışı; 25 Nisan 2009 Cumartesi günü 14:00'te düzenlenecek özel bir programla yapılacak.

Nakkaş Tezyini Sanatlar Merkezi; tezhip, minyatür, ebru, hat ve cilt gibi sanatları içeren süsleme sanatları konusunda önemli bir eğitim merkezi olarak sanatseverlerle buluşuyor. Mimari ve kitap süsleme sanatlarını tek bir çatı altında buluşturan Nakkaş Tezyini Sanatlar Merkezi; Osmanlı nakkaşhane geleneğinin küçük bir modelidir.

Merkez hocaları ile verdiği eğitim faaliyetini devam ettirirken var olan tezyini sanatlar arşivini uzman kadrosu ve öğrencileri ile geliştirerek yayın çalışmaları da yapacak. Burada düzenlenecek sergi, seminer ve çeşitli etkinlikler sanatseverleri kültür şehri Üsküdar'da buluşturan ve adından söz ettiren önemli bir merkez olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*