Büyük zirveden yazılı anlaşma yerine mutabakat çıktı

Büyük zirveden yazılı anlaşma yerine mutabakat çıktı.11122
  • Giriş : 07.08.2007 / 21:04:00

Başbakan Erdoğan ile Maliki arasıda gerçekleştirilen zirvede mutabakat çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Irak heyetinin kabul etmemesine rağmen Türkiye, PKK ile mücadele konusunda yazılı bir metinde ısrarcı oldu. Başbakan Erdoğan ile Maliki arasıda gerçekleştirilen zirveye metin krizi damgasını vurdu. Irak heyetinin kabul etmemesine rağmen Türkiye, PKK ile mücadele konusunda yazılı bir metinde ısrarcı oldu. Yaklaşık 1 saat 45 dakika olarak planlanan ancak bu sürenin iki katına çıkan görüşmede Irak heyeti Türkiye'nin bu talebine olumlu yaklaşmadı. Ancak Türk heyetinin bastırması üzerine Irak heyeti yazılı bir metine ikna oldu. İlerleyen saatlerde Başbakan Erdoğan ile Irak Başbakanı Maliki arasında 'ortak mutabakat muhtırası' imzalanacak.

İki başbakanın toplantı sonrasında düzenlediği basın toplantısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, PKK Kongragel terör örgütünün Irak'taki mevcudiyetine son verilmesi amacıyla her türlü çabayı gösterme konusunda mutabakata varıldığını belirterek, tüm bu hususları içerecek şekilde Türkiye ile Irak arasında bir mutabakat muhtırası imzaladığını açıkladı.

Malikinin de söze 'Birçok konuda mutabakata vardık' diyerek başladı.

IRAK'A KOMŞU ÜLKELER TOPLANTISI

Başbakan Erdoğani birincisi Şarm El Şehr'de yapılan Irak'a komşu ülkeşer toplantısının ikincisinin İstanbul'da yapılacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious