Büyükanıt, '12 Nisan'da söylenen şeylerin arkasındayız'

Büyükanıt, '12 Nisan'da söylenen şeylerin arkasındayız' .11976
  • Giriş : 31.07.2007 / 09:18:00

Org. Büyükanıt, KKTC resepsiyonunda "TSK'nın görüşleri günlük olarak değişmez" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Büyükanıt, 27 Nisan bildirisinin seçim sonuçlarında etkili olduğu yönündeki değerlendirmelere de katılmadı

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili olarak, "12 Nisan'da söylediğimiz şeylerin aynen şu anda da arkasındayız" dedi. Büyükanıt, TSK'nın 27 Nisan bildirisinin de seçim sonuçlarını etkilediğini düşünmediğini söyledi.
Org. Büyükanıt, KKTC Silahlı Kuvvetler Günü dolayısıyla Merkez Orduevi'nde düzenlenen resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Büyükanıt, "12 Nisan'da yaptığınız açıklama ve 27 Nisan'da yapılan bildiri geçerliliğini koruyor mu? Seçim sonuçları yeni bir değerlendirmeye neden oldu mu sizin nezdinizde?" sorusu üzerine şöyle konuştu:
"TSK'nın görüşleri günlük olarak değişmez. 12 Nisan'da söylediğimiz şeylerin aynen şu anda da arkasındayız. Zaten söylediklerimizde de anormal bir şey yoktu. Herkesin bildiği konular vardı.
Bugüne kadar ne söylediysek arkasındayız. İnanarak söyledik, bilerek söyledik. Ama bugün KKTC Silahlı Kuvvetler Günü'nü kutlamaya geldik. Kıbrıs'ın dışında benim ağzımdan hiçbir laf çıkmaz bu akşam."

'Bildiri etkilemedi'
Büyükanıt, TSK'nın 27 Nisan bildirisinin seçim sonuçlarında etkili olduğu yönündeki değerlendirmelerin hatırlatılması üzerine de şunları söyledi:
"Bizim araştırma şirketlerimiz filan yok. Elimizde somut veriler olmadan da bir şey söyleyemeyiz. Bu soruya da cevap veremem. Ama benim düşüncem öyle değil. Ama bakın, benimki de veriye dayalı birşey değil, tahmine dayalı."
Küresel ısınmaya da değinen Büyükanıt, su sıkıntısının silah altındaki er ve erbaşların temizliği ve bakımında sıkıntılar yaratabileceğini ifade etti.

'Kıbrıs için varız'
Resepsiyonda, "Ben ve arkadaşlarım burada Kıbrıs için varız" diyen Büyükanıt, şunları kaydetti:
"KKTC halkını koruyan TSK'yı bir işgalci kuvvet gibi görenleri şiddetle kınıyorum. 1974'den beri KKTC halkı, her türlü saldırıdan uzak kalmış, hayatlarını huzur içerisinde yaşamaya başlamışlardır.
Ama hedef yine, bu insanların refahı, varlığı haline gelmiştir. Bugün Kıbrıs'ta bir barış varsa, TSK'nın varlığı ve caydırıcılığı nedeniyledir."
Büyükanıt, Fransa ile Güney Kıbrıs Rum kesiminin askeri işbirliği anlaşması yapmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna da, "Kıbrıs Rum kesimi böyle bir anlaşma yapamaz.
Uluslararası anlaşmaları açın, bunun açık bir hukuk ihlali olduğunu görürsünüz. Bu ihlali yapan hem Fransa hem de Rum kesimidir" yanıtını verdi.

Büyükanıt 12 Nisan'da ne demişti?

Büyükanıt, 12 Nisan'da düzenlediği basın toplantısında, şunları söylemişti: "Seçilecek Cumhurbaşkanı aynı zamanda TSK'nın başkomutanıdır. Bu yönüyle TSK'yı yakından ilgilendirmektedir. Biz hem cumhurbaşkanımızın hem de aynı zamanda başkomutanımızın Silahlı Kuvvetler ve Türk milletinin sahip olduğu cumhuriyetin temel değerlerine, anayasamızda ifadesini bulan laik, demokratik ve sosyal hukuk devleti idealine, devletin üniter yapısına bağlı ama sözde değil özde, bunu davranışlarına yansıtacak şekilde bir cumhurbaşkanının oraya seçileceğine olan inancımı belirtmek istiyorum."

Saygun, seçim için yorum yapmadı

Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun, bir gazetecinin "seçim sonuçlarına şaşırdınız mı?" sorusunu, "Gördüğünüz gibi şarap içiyorum" diyerek yanıtsız bırakmayı tercih etti. Saygun, AKP'nin seçimlerden yüzde 46 oyla birinci çıkmasında Genelkurmay Başkanlığı'nın 27 Nisan açıklamasının önemli olup olmadığı yönündeki soruya da, "Bildiğim kadarıyla bunun böyle olmadığını ortaya koyan anket çalışmaları var" karşılığını verdi. ABD'nin Irak'ta içine düştüğü güç duruma da işaret eden Saygun, "5 binden fazla Amerikan askeri Irak'a gitmemek için Kanada'ya kaçmış" diye konuştu.

Pastayı birlikte kestiler

Resepsiyonda yıldönümü pastasını Jandarma Genel Komutanı Org. Işık Koşaner, KKTC'nin Ankara Büyükelçisi Tamer Gazioğlu, KKTC Ankara Askeri Ateşesi Kurmay Albay Mehmet Soğancı ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Yener Karahanoğlu kesti. Komutanlar resepsiyonda gazetecilerle sohbet etti.

 

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious