Büyükanıt, Barzani'nin İtalya'daki sözlerini yorumladı

Büyükanıt, Barzani'nin İtalya'daki sözlerini yorumladı.13603
  • Giriş : 24.06.2008 / 23:30:00
  • Güncelleme : 24.06.2008 / 23:29:58

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt gündeme ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Türkiye'nin 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası yarı finalinde yarın Almanya ile oynayacağı maç için, "Bundan önceki maçtaki gibi şansımız olursa yeneriz" dedi.

Orgeneral Büyükanıt, Türk Taarruz-Taktik/Keşif helikopteri (ATAK) projesi sözleşmesinin resmen yürürlüğe girmesi nedeniyle düzenlenen kokteylde basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

2008 Avrupa Futbol Şampiyonası yarı finalinde yarın oynanacak Türkiye-Almanya maçına ilişkin sorular üzerine Orgeneral Büyükanıt, "Bundan önceki maçtaki gibi şansımız olursa yeneriz. Tabii ki Türk milleti bunu bekliyor. Gözümüzde büyütmeyelim. Tabii en büyük dezavantaj çok sakat var, ama Futbol bu hiç belli olmaz. Yeneriz de yani" diye konuştu.

Bir önceki maçı gazilerle seyrettiğine ilişkin bazı basın organlarında çıkan haberlerin hatırlatılması üzerine Orgeneral Büyükanıt, maçı gazilerle izlemediğini söyledi. Futbol Federasyonu Başkanına başarılar dilediğini belirten Orgeneral Büyükanıt, "Milli formayı giyip, seyredecekler, onlar için de oynayın dedim" diye konuştu. Maçı seyrederken üzerinde Türk milli forması olmadığını belirten Orgeneral Büyükanıt, "Giymem diye bir şey yok. Giyerim tabii ki ama öyle bir şey yok" dedi.

Orgeneral Büyükanıt, Barzani'nin İtalyan gazetelerine verdiği demeçte yer alan "PKK terör örgütüdür diyemem" sözlerinin hatırlatılması üzerine, bu konuda değerlendirmelerini çok açıkladığını ve hepsinin bilindiğini kaydetti.

Türkiye'nin Irak'ın kuzeyindeki yetkililerle temas kurmasına yönelik sorular üzerine de Orgeneral Büyükanıt, "O benim alanım değil. Asker olarak bakıyorum. Terörle mücadele eden bir kurumun başındayım. Terörle mücadele kapsamında bakıyorum. Bizim şehit verdiğimiz, can ve mal kaybı verdiğimiz bir mücadelede PKK'ya terör örgütü dememenin ne anlama geldiğini siz değerlendirin. O terör örgütü değilse başka terör örgütü yok dünyada. Gelmiş geçmiş en kanlı terör örgütü" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Irak'a yapacağı ziyaretin ilişkilere nasıl yansıyacağına ilişkin soru üzerine Orgeneral Büyükanıt, bu ziyaretin ilişkilere olumlu yansıyacağını ifade etti.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt, "Biz de asker olarak Irak merkezi hükümetiyle temas ediyoruz. Onlar geliyor, biz gidiyoruz. Merkezi hükümetle işbirliğimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Bütün komşularımızla işbirliğini geliştirmeye çalışıyoruz. Irak bizim komşumuz. Coğrafyamızı değiştiremeyeceğimize göre sonsuza kadar onlarla yaşayacağız. İlişki içinde olmak şart" diye konuştu.

Bir soru üzerine, "travma" tartışmalarını izlediğini belirten Orgeneral Büyükanıt, ancak bir değerlendirme yapmak istemediğini kaydetti.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious