Büyükanıt, PKK'nın eylemlerini ve alınan önlemleri anlattı

  • Giriş : 14.11.2007 / 18:43:00
  • Güncelleme : 14.11.2007 / 19:00:08

Büyükanıt, ittifak üyesi 26 ülkenin genelkurmay başkanlarına durum değerlendirmesi yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, NATO müttefiklerini Türkiye'nin terörizme karşı mücadelesi konusunda bilgilendirdi.

NATO'nun en yüksek askeri karar organı olan ve üye ülkelerin Genelkurmay başkanlarından oluşan askeri komite toplantısında, Türkiye'yi temsil eden Orgeneral Büyükanıt, ittifak üyesi 26 ülkenin Genelkurmay başkanlarına durum değerlendirmesi yaptı. Orgeneral Büyükanıt, terör örgütü PKK'nın eylemlerini ve bunlara karşı alınan önlemleri anlattı.

Müttefik ülke temsilcileri de, ittifakın öncelikli tehdit unsuru olarak gördüğü terörizme karşı mücadelede dayanışma içinde olunduğunu belirtti, Türkiye'ye de yardım ve desteğe hazır olduklarını açıkladı.

Güncel dosyalar da ele alındı
Askeri komite, iki gün süren toplantılarda ittifakın güncel dosyalarını ele aldı. Genelkurmay başkanları, Afganistan'daki Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (ISAF) ve bu ülkedeki NATO operasyonlarına ilişkin gelişmeleri değerlendirdi.

Afganistan'daki Taliban rejiminin çökmesinin ardından, 2001 yılı sonunda düzenlenen Bonn Konferansı'nda, geçici yönetime destek amacıyla, "BM Güvenlik

Konseyi otoritesi altında görev yapacak, gönüllü ülkelerin askerlerinden oluşan bir uluslararası koalisyon" şeklinde kurulan ISAF, 11 Ağustos 2003'ten itibaren NATO tarafından yönetiliyor. Heyette, Kosova'daki son durumu da ele aldı. Kosova'da 14 bin askerli barışı koruma gücü KFOR'u yöneten NATO, BM'nin Kosova özel temsilcisi Martti Ahtisaari'nin öneri paketinin reddedilmesi, yeni bir müzakere sürecinin başlatılmasının ardından yaşanan "kritik günleri" izliyor. İttifak, Kosova'da olası bir bağımsızlığın ardından da istikrarı korumak için varlığını sürdüreceği güvencesi veriyor ve askeri planlarını da bu yönde geliştiriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious