Büyükanıt, Sezer'in konuşmasını beğendi

  • Giriş : 01.10.2006 / 00:00:00

Genelkurmay Başkanı Büyükanıt, Sezer'in konuşmasını 'çerçevesi iyi çizilmiş, içeriği dolu bir konuşma' olarak değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TBMM Başkanı Bülent Arınç tarafından yeni yasama yılının açılışı dolayısıyla Meclis'te verilen resepsiyona Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Yener Karahanoğlu ile birlikte resepsiyona katıldı.

Büyükanıt resepsiyon girişinde TBMM Başkanı Arınç'la tokalaştı. Orgeneral Büyükanıt, kuvvet komutanları ve eşleriyle birlikte bir süre sohbet etti.

Orgeneral Büyükanıt'a soru sormak isteyen bir gazeteciye Büyükanıt'ın eşi Filiz Büyükanıt, basın mensuplarının soru sormalarına müsade etmediğini söyledi. Filiz Büyükanıt, kokteyle ''eşiyle başbaşa kalamadığını'' belirterek, eşinin konuşmasını istemediğini kaydetti. Bunun üzerine Orgeneral Büyükanıt, "emrin büyük yerden'' geldiğini belirterek, gerekli açıklamaları yaptığını belirtti.

Büyükanıt, yarın Harp Akademeleri'nde yapacağı konuşmanın içeriğiyle ilgili bir soruya ise Büyükanıt, ''Filmin sonunu önceden söylersem, sinemaya gitmezsiniz. Söylenmeyecek hiç birşey yoktur. Beklenen konularla ilgili mesajlar, yeri ve zamanı geldiğinde verilir'' dedi. ''Gözler yarın yapacağınız konuşmaya çevrildi'' diyen bir gazeteciye Orgeneral Büyükanıt, kendisinin bu konuda kabahatinin olmadığını vurguladı.

''Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in 22. Dönem 5. Yasama Yılı nedeniyle TBMM Genel Kurulu'ndaki konuşmasını nasıl değerlendirdiği'' yönündeki bir soru üzerine Büyükanıt, Sezer'in konuşmasını çok çok olumlu bulduğuna işaret ederek, ''Cumhurbaşkanı Sezer'in TBMM'deki konuşmasının çerçevesi iyi çizilmiş, içeriği dolu bir konuşmaydı'' şeklinde konuştu.

Resepsiyona gelen misafirleri karşıladıktan sonra salonda bulunan misafirlerle ilgienen Arınç, daha sonra Orgeneral Büyükanıt ve kuvvet komutanlarıyla bir süre sohbet etti.

Bülent Arınç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt'a Ramazandan sonra "hayırlı olsun" ziyaretinde bulunmak istediğini söyledi. Büyükanıt'ta bundan memnuniyet duyacaklarını söyledi.

FENERBAHÇE SOHBETİ

Bir basın mensubunun Galatasaray'ın Şampiyonlar Ligi'ndeki durumuyla ilgili soruya Büyükanıt, tutmadığı takımlar hakkında yorum yapmayacağını belirtti.

Fenerbahçe'nin durumuyla ilgili bir soruya ise Büyükanıt, ''Fenerbahçe şu ana kadar iyi Futbol oynamıyor. Bir sürü kaliteli futbolcu alındı. İyi futbolcu almak başka, iyi oynatmak başka... Zamanla takım oturacak, birden bire takım olunmuyor. Sabretmek lazım'' diye konuştu.

"O BENİ BIRAKINCA BEN DE ONU BIRAKACAĞIM"

Resepsiyonda cebinden çıkardığı sigara ile çakmağını bir süre elinde tutan Büyükanıt, gazetecilere, ''Sigaramı sizin yüzünüzden içemiyorum. Elimde tutuyorum'' dedi.

Sigarayı azalttığını söyleyen Orgeneral Büyükanıt, günde kaç tane sigara içtiğinin sorulması üzerine ise ''2-3'den daha fazla'' diye cevap verdi.

Orgeneral Büyükanıt, sigarayı bırakıp bırakmayacağına ilişkin soru üzerine ise ''O beni bırakınca ben de onu bırakacağım'' dedi. Büyükanıt, daha sonra Oramiral Karahanoğlu ile birlikte sigarasını yaktı. Büyükanıt, Bülent Arınç'ın yanına gelmesi üzerine sigarasını söndürdü.

Orgeneral Büyükanıt ve beraberindeki kuvvet komutanları, yaklaşık yarım saat kaldıktan sonra Arınç'tan müsaade isteyerek resepsiyondan ayrıldılar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious