Büyükanıt: Cenazeler dinî törendir

  • Giriş : 10.11.2006 / 00:00:00

Yaşar Büyükanıt, Ecevit'in cenaze törenine katılacak kalabalığın içine provokatif bazı kimseler girer de sevimsiz şeyler yaparsa, bunun Türk insanına yakışmayacağını söyledi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Büyükanıt, "Ecevit'i canlandırsanız sorsanız, o da böyle bir şeyi arzulamaz. Onun için Türk milletinin o'nu ebedi istirahatgahına sükunet ve saygıyla götürmesi lazım. Bir takım amaçlarla bu töreni istismar etmememiz lazım" dedi.

Genelkurmay Başkanı, Gazi Orduevi'ndeki basın kokteylinde, gazetecilerin sorularını cevapladı. Ecevit'in cenaze töreninde provokasyonlar olabileceğinin hatırlatılması üzerine, Büyükanıt, şöyle konuştu: "Ben olmamasını arzu ederim. Cenazeler, dinî törenin yerine getirilmesidir. Kalkıp da cenazede böyle sevimsiz şeyler olursa... Bu töreni yalnızca Türkiye değil, dünya seyredecek. Nasıl bir görüntü veririz? Olur mu? Ama provokatif bazı kimseler sevimsiz şeyler yaparsa, hakikaten doğru olmaz. Cenazeye tabii ki katılacağım. Türkiye'ye yakışır bir ciddiyet içerisinde olması lazım. İtiş-kakış olursa bu güzel mi? Yanlış. Kocatepe'de cenaze töreni, dinî bir merasim. Ecevit, büyük saygı duyduğum bir insan. O yüzden acım da büyük oldu. Türk milletinin o'nu ebedi istirahatgahına sükunet ve saygıyla götürmesi lazım."

Ankara Valiliği'nden uyarı

Ankara Valiliği, bazı sivil toplum kuruluşu üyelerinin, cenaze töreninde, pankart döviz ve sloganlarla provokasyon amaçlı eylemler yapacağına dair bilgiler aldığını açıkladı. Bu tür eylemlere tevessül edenlerin güvenlik güçlerince engelleneceğini bildiren Valilik, ilgililer hakkında yasal işlem yapılacağını duyurdu. Ankara Emniyeti de 100 bin civarında katılım beklediği cenazede alınacak güvenlik önlemlerini belirledi. Buna göre, Ecevit'in Kocatepe Camii'ndeki cenaze namazına katılacak protokol, Çevik Kuvvet polisinin oluşturacağı kordondan camiye alınacak. Polisin talebi üzerine Ankara üzerinde uçuş yasağı da getirildi. Yaklaşık 10 bin polisle önlem almayı planlayan Ankara Emniyet Müdürlüğü, Kocatepe Camii'nde protokolü saldırılardan korumak amacıyla Çevik Kuvvet polislerinden zincir oluşturacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious