Büyükanıt: Erdoğan-Bush görüşmesini bekleyelim

Büyükanıt: Erdoğan-Bush görüşmesini bekleyelim .12232
  • Giriş : 27.10.2007 / 09:31:00

Sınır ötesi harekâtla ilgili sürecin hükümetle uyum içinde yürütüldüğü mesajını veren Genelkurmay Başkanı Büyükanıt: Başbakan'ın Bush'la görüşmesini beklemek lazım

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Irak'la yaşanan PKK krizinde yapılacaklar için Başbakan Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı George Bush arasında 5 Kasım'da planlanan görüşmenin sonucunu beklemek gerektiğini söyledi. "Türkiye çok krtitik günlerden geçiyor. Hızlı gelişmeler yaşanıyor" diyerek herkesi sorumlu davranmaya davet eden Büyükanıt, Meclis'ten çıkan Irak tezkeresinin hayata geçirilmesi konusunda ise, "Tezkere olması gerektiği gibi çıktı. Mutabıkız. Henüz hükümetten harekât talebinde bulunmadık, ama ihtiyaca göre bulunabiliriz" şeklinde konuştu.
Orgeneral Büyükanıt dün akşam beraberinde Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun olduğu halde katıldığı Avusturya Milli Bayramı davetinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Büyükanıt sorulara şu yanıtları verdi:
- Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Iraklı bakanlarla görüşmesi ardından hemen size geldi. Siz mi görüştünüz? Somut bir bilgi geldi mi Iraklılardan?
- Ben görüştüm. Ama bunda anormal bir şey yok, Dışişleri Bakanı'yla her zaman görüşüyoruz. Fazla bir bilgi yoktu, asıl görüşmeler öğleden sonra olacaktı, henüz bir bilgi almadım. Biz Dışişleri'yle gayet yakın çalışırız. Dışişleri ile Genelkurmay etle tırnak gibidir. Birlikte çalışmamızdan doğal bir şey olamaz. Babacan ile de daha önce görüşmüştük, şimdi siz bu defa sordunuz diye söyledim.
- Iraklı bakanların temaslarından umutlu bir hava doğar mı?
- Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz.
- Sizce Iraklılarla yapılan görüşmeler mi önemli, Amerikalılarla mı?
- Bu görüşmelerin hepsi önemlidir. Biz bütün aktörlerden katkı bekliyoruz. Tabii, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı George Bush ile görüşmesini beklemek lazım. Çok önemli bir görüşme.
- Harekete geçilip geçilmeyeceği 5 Kasım'da belli olacak anlamına mı geliyor nu sözünüz?
- Hayır, öyle bir şey demedim. Türkiye çok kritik günlerden geçiyor. Herkesin büyük sorumluluk içinde hareket etmesi gerekiyor. Hızlı gelişmeler yaşanıyor. O nedenle her şeyi söylememi beklemeyin benden. Gerektiğinde gereken yapılıyor. İşte çarşamba gecesi bir grup saptandı, derhal püskürtüldü.
- Son çatışmalarda kaç PKK'lının öldürüldüğü üzerinde spekülasyonlar var.
- Bakın, Genelkurmay yalan söylemez. Belki her şeyi söyleyemiyoruz, ama söylediklerimiz doğrudur.
- Genelkurmay'ın sınır ötesi harekâtı talep ettiği, hükümetin beklettiği yolunda, tezkerenin sizin istediğiniz gibi çıkmadığı yolunda iddialar ortaya atılıyor. Bu doğru mu?
- Tezkere olması gerektiği gibi çıktı. İçeriğiyle mutabık olduğumuzu zaten daha önce söylemiştim. Hükümet talimat verdiği zaman harekete geçmeye hazırız. Henüz hükümetten bir talepte bulunmadık. Ama ihtiyaç duyduğumuzda bulunabiliriz. Bu işler şöyle olur: Ya hükümet kendiliğinden bir talimat verir, ya da biz talepte bulunuruz, öyle talimat verir. İkisi arasında hiçbir fark yok. yani, top onda, top bunda denemez. Zaten bu işler, devlet işleyişinde böyle yürür.
- MGK bildirisinde ekonomik tedbirler isim verilmeden Barzani'yi hedef alıyordu. Oysa tezkerede 'yalnızca PKK' deniyordu. Bu bir çelişki değil mi?
- Hayır. MGK bildirisinde ekonomik önlem deniyor, ikisi ayrı. Bir de, MGK'da uzun süreden sonra ilk kez bir tavsiye kararı alındığına dikkatinizi çekerim. Buna çok önem veriyorum. Demek ki öyle bir ihtiyaç doğdu ki, o karar alındı.
- Sekiz asker PKK'nın elinde rehin. Bir arama kurtarma harekatı planlanıyor mu? Askerlerin Irak'ta mı, Türkiye'de mi, İran'da mı tutulduğu belli mi?
- Çalışıyoruz. Daha fazla bir şey söylemeyeyim.
- Iraklılarla görüşmeler, ABD başkanı ile görüşme, yine Ralston süreci gibi bir oyalamaya dönüşebilir mi?
- Cevabım hayır. Artık oyalama yok.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious