Büyükanıt görevi Başbuğ'a devretti!

Büyükanıt görevi Başbuğ'a devretti!.12560
  • Giriş : 28.08.2008 / 19:48:00
  • Güncelleme : 28.08.2008 / 19:48:34

Orgeneral Yaşar Büyükanıt görevi halefi Başbuğ'a devretti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Büyükanıt devir teslim konuşmasında şunları söyledi.

Büyükanıt konuşmasına TSK'nın teröre karşı hassasiyetini vurgulayarak başladığı konuşmasında Atatürkçü Düşünce Sisteminin özünde yer alan Devrimcilik ilkesinin geleceğe ışık tutacağını söyledi ve "Türkiye, çok yönlü tahdit altında" dedi.  

"Sayın Cumhurbaşkanım, değerli konuklar,  Dünyada meydana gelen ekonomik, askeri ve siyasi değişimler yaşanıyor. Değişime hazırlıksız yakalan ülkeler sıkıntı çekiyor. Bu ülkeler kendilerine dayatılanlarla hareket etmek zorunda kalıyorlar. Teknolojik gelişmelerin hız kazandığı bir süreçte bu hızın yaşantıya etkilerini de göz önüne almak gerekiyor"

"Tehdit kavramndaki alğının da değişmesi önemli. Bugün Atatürk milliyetçiliğinin kucaklayıcı milliyetçiliğine karşılık etnik milliyetçilik ve gerekse Laik ve demokratik yapıya karşı irtica önemli tehdittir. TSK'ya seviyesiz saldırılar var. Bu seviyesiz saldırılar TSK'ya güveni sarsamaz. Kararlı duruşu ile bazılarının seviyesiz saldırıların karşısında en büyük engel olan TSK'yı yıpratma çabaları dikkat çekici. Hiç bir güç TSK'nın halkın nazarındaki güvenini sarsamaz."

"Yürüttüğümüz tüm modernizasyon çalışmaları TSK'nın bilgi çağını ve çağın icah ettiği gerçekleri yakalamak zorunda. TSK'nın sınır ötesi operasyonları TSK'nın ulaştığı nokta konusunda bir fikir vermektedir. Ama buna rağmen bunu son nokta olarak görmemek gerekir. Böyle görmek durmak anlamına gelir. Artarak devam etmesi gerekir. TSK'nın gücü sadece sahip olduğu asker sayısı ve mekanik güçten ibaret değildir. Onu güçlü kılan kuşatan Atatürkçü Düşünce Sistemidir. Bu Sistem ile kuyatılmış TSK personelinin aşamayacağı hiç bir güç yoktur"

"Ortadoğu Güvenlik Politikası bütünlükle ele alınmalı. Buna bir örnek olarak Irak gösterilebilir. Irak'ta güvenliğin ve istikrarın sağlamaması yüzünden terör tehdidi ciddi boyutlara ulaştı. Merkezi Irak yönetiminın yetkilerinin Kuzey Irak'a dahi geçmesi yetmiyor. Bu Irak'ın isstikrarsızlığı demek değil de nedir?"

"Karadeniz sorunlar yumağı haline geliyor. Akdeniz'deki gelişmeleri de endişe ile izliyorum. Doğu Akdeniz'deki petrol arama çalışmaları endişe verici. Türkiye Doğu Akdeniz'de Antalya körfezine hapsediliyor. Her ulus kendi çıkarları doğrultusunda hareket eder buna saygı duyarız ama bunu yaparken başka ülkelerin güvenliğini hiçe saymalarına saygı duyamayız"

 "Terör Örgütünü'nün Kuzey Irak'ta hareket alanı elde etmesi mücadeleyi zorlaştırıyor. 2001'de sadece 11 şehidimiz varken özellikle 2004 yılından itibaren terör olayları arttı. 2004'ten bu yana aldığımız yetkiler çerçevesinde düzenlediğimiz operasyonlar var. Bu operesyonlarda Terör Örgütü'nün belini kıracağımızı gösterdik. İkinci olarak Kuzey Irak'nın terör örgütü için güvenli olmadığını sağlamak istedik. Sınır ötesi operasyonlar bu anlamda başarıya ulaştı. Ama unutmayın ki bir zamanlar teröristleri gitar çalan barış yanlısı insanlar gibi lanse edenler vardı... "

"Terör örgütü yurt dışından destek görüyor. Irak'ın kuzeyinde ve içeride hiç bir zaman üçten fazlası bir araya gelmeyen teröristler var. Kendilerini emniyette hissetmedikleri için mağalarda değil ağaç altında geceleyenlerd var. Terör örgütünden kaçanlar var. Bize acılar yaşatan patlayıcıları yerleştiren işbirlikçiler var. Onların varlık sebebi bizim de varlık sebebimizdir.

"Terör çok boyutlu bir olgu. Sadece askeri boyutu yok. Ekonomiden siyasete kadar pek çok boyutu var. Bize düşen bunun sadece askeri boyutuyla mücadeledir. Çok ifade ettim tekrar ifade ediyorum. terörle mücadele toplu mücadeleyi zorunlu kılıyor. TEK YÖNLÜ MÜCADELE ÇÖZÜM DEĞİL."

"Türk Ulusu bugüne kadar yaratılmak istenen türk- kürt mücadelesinden kesinlikle kaçınmalıdır. Çünkü dün olduğu gibi bugün de bunu yapmaya çalışanlar var" Türk Ordusu bu konuda her türlü riski göze almış ve başarılı olmuştur. Bunlar hesaplı risklerdir. Terör örgütü üzerinde baskının sürmesi şarttır. Yılanın başı Irak'ın kuzeyinde, kuyruğu yurdumuzun içindedir. Başını kesmeden kuyruğu kesmenin çok da bir faydası yoktur"

"terörle mücadele önleyici tedbirler çok önemlidir. bir kamyonda teröristler olduğu duyumunu aldık. Bu sağlam bir istihbarat. Bu yaşanmış bir olay. Görünüşte arı kovanı taşıyan bir kamyon. Erzincan'da yaşanan bu olayda malesef şehit de verdik. Teröristler gizli bölmede ama asker izin olmadan arayamıyor. Terörist silahını kamyonun dışına asmaz ya... Bu olayın iyi düşünülmesi ve analiz edilmesi lazım... "

"Önce insan diyenlerin önce silah gereç dilyenlerin başarısızlığına şaşırmam.

Bugüne kadarki görevimde başarılı olup oılmadığıma ben karar veremem. Ben büyük bir onurla taşıdığım üniformamı bugün son kez giyiyorum. Bu şerefli üniformayı bu törenden sonra çıkartıyorum...."

Askeri kariyemin sonuna gelmiş birisi olarak sadece gözden kayboluyorum. Ama kalbim Silahlı Kuvvetlerle birlikte yaşamaya devam edecektir. Görevimi bugüden itibaren Sayın İlker Başbuğa'a devreiyorum ve kendisine başarılar diliyorum. Türk silahları kuvvetlerinin daha ileri gitmesi için katkı sağlayan mesai arkadaşlarıma, bugünlere gelmemiz için canlarını esirgemeyen şehitlerimize ve gazilerimize, ayrıca bugüne dek tüm güçlüklere benimle birlikte gögğüs geren sayın Filiz Büyükanıt'a teşekkür ediyorum. Ayrıca bana güç veren kızıma, yetişmemede emeği bulunanlara büyüklerime şükramlarımı sunuyorum.

Sayın cumkhurbaşkanım başta olmak üzere törende bulunan herkese teşekkür ediyorum ve Genelkurmay Başkanlığı görevimi büyük bir onurla sayın Orgeneral İlker Başbuğ'a devrediyorum"

Daha sonra Orgeneral Yaşar Büyakanıt İlker Başbuğ'a brövesini taktı ve şiltini verdi.

Daha sonra İlker Başbuğ kürsüye geçerek görevdeki ilk konuşmasını yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*