Büyükanıt hangi siyasi parti liderine cevap verdi?

Büyükanıt hangi siyasi parti liderine cevap verdi?.11796
  • Giriş : 03.03.2008 / 23:25:00

Büyükanıt, 'Görev tamamlanmamıştır' diyenler için 'Görevimizi siz mi belirliyorsunuz' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, ''Ben siyasilerle polemiğe girmem. O doğru da olmaz. 'Görev tamamlanmamıştır' diyene soruyorum ben; 'Siz mi belirliyorsunuz görevimiz ne? Sanki o görevi kendi tayin etmiş: 'Musul' olsun, 'Kerkük' olsun. 'Görev tamamlanmıştır' diyorum ben'' diye konuştu.

Orgeneral Büyükanıt, basını bilgilendirme toplantısında, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın sınır ötesi kara harekatına ilişkin açıklamalarının anımsatılması üzerine Orgeneral Büyükanıt, ''Bunu bir eleştiri olarak lütfen kabul etmeyin. Bunu mücadelemizi daha etkin yürütmekte faydalı olabilecek şeyler diye düşünün. Bazı hassasiyetleri dile getirmek suretiyle, bunu salt bir eleştiri olarak almayın. Silahlı Kuvvetler'in görevini yapması kolaylaşır'' dedi.

Orgeneral Büyükanıt, bir gazetecinin, ''Baykal'ın 'Harekat tamamlanmamıştır, etki altında çıkılmıştır, içeride parça bırakılmıştır' şeklinde ifadeleri var'' sözlerine karşılık olarak şunları söyledi:

''Bir kere ben siyasilerle polemiğe girmem. O doğru da olmaz. 'Görev tamamlanmamıştır' diyene soruyorum ben; 'Siz mi belirliyorsunuz görevimiz ne? Sanki o görevi kendi tayin etmiş: 'Musul' olsun, 'Kerkük' olsun. 'Görev tamamlanmıştır' diyorum ben. Bakın 8 günde harekatın hedefi, şiddetli bir operasyon yoksa o tabiat koşullarında daha fazla birliklerimizi tutmamak için hedeflenmiştir. 8 günde 240 terörist, o kadar mağara, tesis, muhabere imkanları havadan, karadan vurulmuştur. Hepsi 8 gün. Görev tamamlanmıştır. O bölgede uzun süre görev de yapılmıştır. Onları da biliyoruz. Bu koşullarda, güç, arazi ve hava koşullarını avantaj haline çevirip süratle darbeyi vurmak. Bu darbe vurulmuştur.

İstihbari bilgilerimize göre 300 civarında teröristin olduğunu o bölgede değerlendiriyorduk. Eğer bunun 240'ı gitmişse bundan daha iyi tamamlanan görev mi var? Bir de bilmediklerimiz var. Kayıp vermemeleri mümkün değil. Çünkü nokta operasyonunda Hava Kuvvetleri gitti hedefe attı. 'Görev tamamlanmamıştır' diyenler, 'Daha büyük operasyon olsun, daha fazla yere gidelim' hatta tabiri caizse 'bir operasyonla PKK'yı bitirelim'... Yok böyle bir şey.''

-TERÖR ÖRGÜTÜNÜN DAĞ KADROSUNUN ÇÖZÜLMESİ VE KATILIMLARIN ÖNLENMESİ-

''Terör örgütünün dağ kadrosunun çözülmesi ve örgüte katılımların önlenmesi konusunda sizin bir mesajınız olacak mı?'' sorusu üzerine Orgeneral Büyükanıt, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ'un bu konuya mesai ayırdığını söyleyerek, sözü Orgeneral Başbuğ'a verdi. Bunun üzerine Orgeneral Başbuğ, şunları kaydetti:

''Bizim TSK olarak vazifemiz bölücü terör örgütüyle mücadeledir. Çok basit görevimiz. Biz terörist neredeyse arayıp bulup etkisiz hale getireceğiz. Ne zamana kadar? Bu bölücü terör örgüt etkisiz hale getirilinceye kadar. Ne kadar sürer? Ne kadar sürerse sürer.

Silahlı Kuvvetler olarak bu görevi yerine getirirken hep soruluyor; niye bitmiyor? Bir de burada kapalı olarak ima edilmek istenen sanki 'TSK bu mücadelede başarısız da onun için'. Bu tamamen yanlıştır. 1984'ten 2008'e kadar bizim etkisiz hale getirdiğimiz terörist sayısı neredeyse 35 binler civarında. Peki terör örgütü niye hala var? Var, niye var, çünkü Silahlı Kuvvetler olarak kanınız pahasına bu mücadeleyi verir, ki şehit de veriyorsunuz, bu mücadelenin tabiatında var, ama biraz anlayışlı davranılması lazım. Yani bu yapılan silahlı mücadele. Bizde de silah var karşı tarafta da bir silah var. Bu mücadelede hiçbir zayiat olmamasını gayet tabii arzu ederiz.

Ama bunun içinde bu var. Maalesef var bunu da kabul edeceğiz. Siz Silahlı Kuvvetler olarak bu mücadeleyi yapıyorsunuz ancak örgüte katılımlar devam ediyorsa, ki ediyor, o zaman bu kısır döngü devam edecektir. O zaman örgüte katılımların engellenmesi lazım. Kontrol altına alınması lazım. Bunu kim yapacak? Bunu devlet yapacak. Bu devletin üstlendiği bir görev. O zaman siz soruşturacaksınız acaba bu kanlı terör örgütüne katılanlar, zavallı gençler, o gençlere de acıyoruz, niye katılıyor?

Niçin katılıyor? Bunları tespit edip ondan sonra bu nedenleri ortadan kaldırırsanız bir noktada terör örgütüne katılımları kontrol altına alabilirsiniz. Niye katılıyor? Temel 2 nedeni var. Propagandaya o cahil çocuk inanıyor, inandırılıyor. Örgüt korkunç bir propaganda yapıyor. Bir yığın düzeni var, yapılanması var ve maalesef devletimizin karşı propagandası yok. Çocuk inanıyor zaten, zavallı çocuk. Bu ana nedenlerden birisi. İkincisi, işsiz, fakir. Nedenlerden birincisi propagandadır, ikincisi çaresiz çocuk örgütün eline düşüyor. Onun için diyoruz ki; ekonomik tedbirler alınırken önemli olan bu ekonomik tedbirler, bu zavallı çocuklara ulaşmalı, devlet bunun üzerinde durmalı.''

Orgeneral Başbuğ, terör örgütü üyelerinin dağdan indirilmesi konusu üzerinde de durulması gerektiğini belirterek, ''Sayın Başbakan tekrar söyledi; İşte bizim yasada (TCK) 221. madde var. 221. maddeyi etkin olarak kullanın. Bu ikisini yapar, güvenlik kuvvetleri de aynı anda bu mücadeleye aynı şiddetle, kararlılıkla devam ederse, biz inanıyoruz ki bu bölücü terör örgütüyle mücadele süresi beklenenden daha kısaya çekilebilir. Aksi halde bu mücadele devam eder'' diye konuştu.

-''BEN BÖYLE BİR DAVET ALMADIM''-

''Sayın Cumhurbaşkanı, Talabani'yi Türkiye'ye davet etti, yemek veriyor. Böyle bir yemeğe katılır mısınız?'' sorusuna ise Orgeneral Büyükanıt, ''Ben böyle bir davet almadım'' karşılığını verdi.

Orgeneral Büyükanıt, bir gazetecinin ''ABD Başkanı Bush ve Savunma Bakanı Gates'in açıklamaları birliklerimizin bir bölümü sınır ötesinden dönerken yapıldı. Birliklerin döndüğü konusunda bilgilendirilmişler miydi, uydudan takip etmiş olabilirler mi? Bir art niyet olabilir mi?'' sorusunu, ''Tabii ABD'nin ne yaptığını, uydu mu kullandı, U-2 mi kullandı, ne kullandı onu bilemem. Bilmediğim bir konuda cevap da veremem. Öte yandan çekilmeyi ilk ifade eden Hoşyar Zebari. O nereden bilgi aldı? Onu sormak lazım. Bir yerlerden bilgi alıyorlar. Ya PKK ile direkt irtibatları var... Biz de onu merak ediyoruz'' şeklinde yanıtladı.

-''BAZI ŞEYLERE TÜRK MİLLETİ ALIŞTIRILIYOR''

''Yaz aylarında terörle mücadelenin nasıl bir seyir izlemesini bekliyorsunuz. Terör yine Türkiye'nin bir numaralı gündemi mi olacak, yoksa örgüt eylem yapma yeteneğini büyük ölçüde kaybetti mi? Bu operasyon bu açıdan ne getirdi?'' sorusuna ise Orgeneral Büyükanıt, şu yanıtı verdi:

''Bir operasyonla PKK bitmez. Kısır döngü kırılmadan arzu edilen sonuca varılamaz. Bu operasyona başlarken tespit ettiğimiz hedefe ulaşılmıştır, kendi içinde. Ama terörle mücadele kendi içinde bir süreç işidir ve çok fazla boyutları vardır. Bu, terörle topyekün mücadeleyi gerektirir. Gencin örgüte katılmasından tutun, dağdakinin aşağıya inmesine kadar veya siyasi bazı söylemlerle ortaya konan PKK'nın hayallerine kadar varan çok boyutlu bir şeydir. Bu sürecin her aşamasıyla mücadele edilmesi gerekiyor. Bugün örgütün gündeme getirdiklerini 10 sene evvel ağzına alamazdı kimse. Ne oluyor bu? Bazı şeylere Türk Milleti alıştırılıyor. Artık bayrağımıza saldırı neredeyse olağan hale geliyor. 'Ona af, buna bilmem ne' demesi, anadilde eğitim... Şimdi anadilde eğitim, 'ilköğretim okulunda ne aldın?' diyorlar, Kürtçe eğitim. Peki aştık ilkokulu, orayı bitiren çocuk hangi ortaöğretim kurumuna gidecek?

Yine Kürtçe ile eğitim mi? Peki onu da bitirdi, üniversiteye gidecek. Hangi üniversiteye gidecek? Kürtçe eğitim yapan bir hukuk fakültesine misal. Ki hukuk fakültesini de bitirdi, nerede çalışacak? Bakın bu zincir bazı şeyler kulağa hoş geliyor. Benim bir sözüm vardır; 'Biraz da bana hoşuma gitmeyen şeyler söyleyin ki bana düşüneyim'. O şekilde bu işin üzerinde fazla düşünülmüyor. Anadilde eğitim sözü üzerinde düşünülmesi gereken bir konu. Ama dikkat ediyorum bir doğal hak gibi görülebiliyor.''

-''OPERASYON ÖNCESİ TÜM KAMPLARDA 2 BİN 320-2 BİN 640 CİVARINDA TERÖRİST VARDI''

Orgeneral Büyükanıt'a yöneltilen sınır ötesindeki toplam terörist sayısına ilişkin bir soru üzerine Orgeneral Başbuğ, operasyon öncesi Irak'ın kuzeyinde tüm kamplarda 2 bin 320-2 bin 640 civarında terörist olduğunu belirterek, şunları söyledi:

''5 bin rakamı telaffuz edildi, bu yurt içindekilerle beraber. Harekatı sadece teröristlerin bulunduğu bir kampa yönelik yaptık. Orada kabaca 300 civarında terörist vardı. Zap bölgesi operasyon sırasında diğer bölgelerden de takviye gördü. Neticede 240 teröristin etkisiz hale getirildiğini değerlendiriyoruz. Şimdi Zap bölgesindeki terörist mevcudu çok düştü. Irak'ın kuzeyindeki terörist sayısına bakarsanız şimdi 2 bin 320-2 bin 640'dan 240'ı düşeceksiniz. Bu operasyonun amacı sadece Zap bölgesindeki teröristleri etkisiz hale getirmekti. Anlaşılmayan bu. Zaten diğer bölgelerde herhangi bir operasyon olmadı. Dolayısıyla diğer bölgelerdeki teröristler elbette ki duruyor. Onun için gerek yurt içinde gerek yurt dışında yapacağınız operasyonlarla teröristlere daima darbe vuracaksınız''


-''GATES BUNU SÖYLEDİ DİYE BİR HAFTA DAHA OPERASYON YAPALIM DENEMEZ''


ABD Savunma Bakanı Robert Gates'in Türkiye'ye gelişinin ardından gündeme gelen tartışmaların tekrar anımsatılması üzerine Orgeneral Büyükanıt, şunları kaydetti:

''Askeri harekat 'o bunu söyledi, bu bunu söylemedi' diye ne uzatılır, ne kısaltılır. Bunların hepsinin sonunda bedel ödemek vardır. O siyasi bir makamdır. O burada var ama 'çekmeyeyim de çekmedi desinler' diye koşulları size anlatmaya çalıştık. Her şeyi yapılması lazım gelen zamanda yaptık. Gates bunu söyledi diye bir hafta daha operasyon yapalım denemez. Bakın herşeyini Mehmetçikler sırtlarında taşıdı. Görevine göre 40-45 kilo ağırlığında her birinin. İçerisinde 5 günlük yiyeceği dahil. Resimleri özellikle basına bol miktarda verdik ki o koşulları göresiniz diye. O koşullar çok ibret verici koşullardır. Buna rağmen Mehmetçiklerin yüzlerini görüyorsunuz. En ufak bir memnuniyetsizlik yok ama her şeyin fiziki gücün de bir hududu vardır. Yani doğru dürüst o 8 gün istirahat etmeden geldiler geriye. İnsan bir müddet sonra bütün dikkatini de kaybeder. O çok tehlikeli terörle mücadelede. Onun için öyle bir şey yapılamazdı diye düşünüyorum.''


-''PEŞMERGELER VE ABD ASKERLERİYLE HERHANGİ BİR GERGİNLİK YAŞANDI MI?''


Orgeneral Büyükanıt, bir gazetecinin, ''Harekat sürecinde Peşmergeler ve ABD askerleriyle herhangi bir gerginlik yaşandı mı? Bölgedeki tank birliğimizin bulunduğu yerden çıktığı, Peşmergelerin ve yerel halkın muhalefetiyle karşılaştığı ve geri döndüğü konusunu aydınlatabilir misiniz?'' sorusu üzerine de, şunları kaydetti:

''Amerikalılarla herhangi bir şey yaşamadık, operasyon esnasında. Amerikalı yetkililerle sık sık görüşülüyor, herhangi bir olumsuzluk da görmedik. O olay operasyon bölgesinde olmadı. Aşağıda eski bir havaalanı var Bamerni diye. Orada bizim özel kuvvetlerin unsurları var. Irak'ın bir çok yerinde var, bir tanesi de orası. Bazı şeyleri söyleyemiyoruz. Neden söyleyemiyoruz? Askeri literatürde taktik örtü ve aldatma da vardır. Birliklerimizin Zap'a girmesinden hemen önce biz Hava Kuvvetlerimizle Avaşin'i de vurduk. Oradakileri de tedirgin edelim de bu taraflara takviyeye filan gelmesinler diye. Bazı hareketleri yaptık. Hiçbir zaman çatışma ortamı olmamıştır. Zaten o birliğin operasyonda da görevi yoktu. Tank birlikleri oraya sokulamıyordu. Bir çatışma ortamı olmamıştır, onu kesinlikle söyleyebilirim.''

Orgeneral Büyükanıt, dili döndüğünce kafalardaki soruları yanıtlamaya çalıştığını belirterek, ''Bütün açıklığıyla inandıklarımızı söyledik, bildiklerimizi söyledik'' diyerek toplantıyı tamamladı.

Öte yandan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt, açıklamalarının ardından soru-cevap bölümüne geçilmeden önce verilen arada da, bazı gazetecilerin sorularına yanıt verdi.

Orgeneral Büyükanıt, bir soru üzerine, ABD'nin son dönemde verdiği istihbaratın önemli bir destek olduğunu söyledi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt, iki ülke arasında güven ortamının yeniden tesis edildiğine de dikkati çekti.

Orgeneral Büyükanıt, bir başka soru üzerine, ABD Savunma Bakanı Robert Gates Türkiye'ye geldiğinde birliklerin önemli bir kısmının zaten Irak'ın kuzeyinden çekilmiş olduğunu da kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious